Poměrně častým a hlavně nepříjemným onemocněním, které souvisí s chodidly, je patní výrůstek neboli ostruha. Nejčastěji ji rozpoznáte podle charakteristické bodavé bolesti nejen při delší chůzi, ale často také bezprostředně po probuzení, když vstanete z postele. V komplikovanějších případech se patní ostruha může projevovat také otoky či zčervenáním místa, kde se výrůstek nachází.
Co je to patní ostruha?
Z lékařského hlediska to, co se označuje jako patní ostruha, jsou zkostnatělá zpevnění úponů vazů a šlach k patní kosti. Za normálních okolností by tyto tkáně měly být měkké, ale věkem a také v důsledku přetěžování svalů a vazů na chodidle může dojít k jejich zkostnatění, které se projevuje výše uvedenými nepříjemnými problémy.
Ostruhy jsou velmi dobře viditelné na rentgenových snímcích. K podobnému zkostnatění nemusí dojít pouze na patě, ale také na jiných místech těla, například na okrajích obratlů.
Nejčastější rizikové faktory přispívající ke vzniku patní ostruhy
Kromě vyššího věku, kdy dochází k určitým degenerativním změnám na chodidle, jsou nejběžnějšími rizikovými faktory pro vznik patní ostruhy zejména opakovaná a dlouhodobá zátěž nohy, například v podobě běhu či dlouhodobého stání na tvrdém povrchu, používání nevhodné obuvi, zejména obuvi s úzkou špičkou, tvrdou a špatně tvarovanou stélkou a nepružnou podrážkou.
Ženy si ke vzniku tohoto problému velmi často přispívají také nošením nevhodné obuvi na podpatcích, kdy mnoho lodiček má nejen výše uvedené nedostatky, ale vysoké podpatky také mění přirozené postavení těla, čímž dochází k přetížení některých částí chodidla.
K dalším faktorům patří rovněž plochá noha či propad příčné klenby, z tohoto důvodu je tak vhodné tento problém, například i u dětí, nepodceňovat a řešit ho zavčasu pomocí speciálních ortopedických pomůcek. Negativní vliv na případný vznik patní ostruhy mají také úrazy chodidla či Achillovy šlachy a revmatická onemocnění obecně.
Jak se patní ostruha léčí?
Předně je třeba říci, že léčba patní ostruhy je poměrně dlouhodobou záležitostí, ke které je třeba trpělivost. Z hlediska metod se využívají zejména speciální pomůcky, například vložky či podpatěnky, které odlehčí postižené místo, a také léky na omezení zánětu. Jako doprovodná léčba jsou pak vhodné nejrůznější procedury v podobě ultrazvuku, radioterapie či laseru. U komplikovanějších případů se používá rovněž léčba rázovou vlnou.
Cviky, které pomáhají při léčbě patní ostruhy
V raných stádiích patní ostruhu lze vyléčit také pomocí speciálních cviků, ke kterým se jako pomůcky nejčastěji využívají nejrůznější molitanové, tenisové a masážní míčky. Jedním ze cviků je protažení chodidla, kdy se jednoduše postavíme čelem ke zdi, opřeme se o ni rukama a následně dolní končetinu zanožíme a zvedneme patu co nejvíce od podložky. Masážní míčky s bodlinami lze využít nejen k ruční masáži postiženého místa, ale také k přejíždění chodidla po míčku v pozici ve stoje.
Fotografie: Freepik