Infarkt může postihnout každého člověka. Občas se vyskytne i u mladých lidí, kteří žijí zdravě a pravidelně sportují. Proto byste měli vědět, jaké jsou jeho příznaky a jak se v takový moment zachovat.
Infarkt myokardu se stále častěji vyskytuje u mnoha lidí. Důvodem může být nezdravý životní styl nebo nějaké onemocnění. Častěji postihuje muže než ženy. Příznaky infarktu jsou u obou pohlaví trochu odlišné. Nejčastěji stojí za vznikem infarktu vysoký krevní tlak, špatně léčená cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, obezita a nedostatek pohybu. Existují symptomy, díky nimž poznáte, že máte infarkt, říká lékař James Beckerman.
Neobvyklá bolest na hrudi
Tato bolest není pouhým lehkým tlakem, ale je silná a nejčastěji je za celou hrudní kostí. Je svíravá, pálivá a někteří lidé při ní mají i úzkost. Tato bolest může zasahovat až do zad, rukou, čelisti nebo do horní části břicha. Častěji postihuje levou část těla. Tato bolest většinou trvá déle než 20 minut a neustává v žádné poloze. V takovém případě volejte rychlou záchrannou službu, než bude pozdě.
Kůže je bledá až šedivá
Jelikož v daný moment není člověku příliš dobře, jeho kůže je bledá až šedivá. Tento stav je způsoben nedostatkem kyslíku v krevním oběhu. Pacient bývá i hodně zpocený a může pociťovat dušnost. Většinou se přidává i silná bolest na hrudi, která neustává v žádné poloze. Někteří lidé tento stav přirovnali k tomu, jako kdyby jim seděl na hrudi slon.
Nevolnost, zvracení nebo zmatenost
Infarkt může mít mnoho podob. Mezi další příznaky patří nevolnost nebo zvracení. Pacienti často trpí i úzkostí, protože se při dušnosti začnou bát smrti. Takového člověka je potřeba uklidnit a mluvit na něj. V případě, že je člověk hodně zmatený a nedokáže říct souvislou větu, která by dávala smysl, raději zavolejte lékaře.
Projevy infarktu u žen
U žen se tento stav projevuje zcela odlišně. Je málo známé, že by se u nich rozvinula bolest na hrudi nebo dušnost. Ve většině případů u nich infarkt probíhá v jiné podobě. Příkladem je velká únava, dušnost, závratě, bolesti v horní části břicha, nechuť k jídlu nebo nevolnost. S těmito příznaky však nelze včas poznat, že jde o takto vážný stav, a velice často je ztrácen drahocenný čas. I přesto, že takto prodělají infarkt, nemusely mít dříve srdeční problémy. Léčbu je potřeba zahájit co nejdříve.
Zdroj: WebMD