Jste-li milovníky přírody a pravidelně chodíte na procházky do zalesněných oblastí, je potřeba vždy zkontrolovat tělo, zdali se na vás nepřichytilo klíště. Pokud ano, okamžitě jej odstraňte.
Klíšťata jsou malí parazité, kteří žijí ve vysoké trávě a v zalesněných oblastech. Tyto organismy potřebují k přežití krev zvířat nebo lidí. Přichytí se na kůži a sají krev na teplých a vlhkých místech, jako je například pokožka hlavy, podpaží nebo třísla. Nezpůsobují bolest, na těle je téměř nepocítíte, dokud si je nenahmatáte. Bohužel ale jsou přenašeči různých nemocí, proto je potřeba je odstranit.
Co se může stát, pokud vás kousne klíště?
Pokud vás kousne klíště, neznamená to hned, že se musíte nakazit lymskou boreliózou, je ovšem nutné, abyste sledovali svůj stav po dobu alespoň 30 dnů. Jakmile se objeví kruhová vyrážka nebo symptomy podobné chřipce, neprodleně navštivte lékaře, jak radí Deborah Weatherspoon.
Také je nezbytné klíště odstranit, což můžete udělat v klidu z pohodlí domova. Přestože ne každé klíště je nositelem nemoci, je nutné každé přichycené klíště vyjmout, abyste zabránili potenciálnímu riziku nakažení jakoukoli infekcí v místě kousnutí. Odstranění také zajišťuje, že se klíště nebude u vás doma množit a způsobovat další zamoření, jak píše server Healthline.
Lesníci důrazně varují před extrémně nebezpečným tvorem v českých lesích. Kousnutí doprovází tyto příznaky
Jak bezpečně odstranit klíště?
Pinzetou pevně uchopte hlavičku klíštěte a vytáhněte jej přímo nahoru. Pomoci vám může silné zatlačení na kůži po obou stranách kousnutí, aby se pokožka nevytáhla, jakmile budete klíště odstraňovat. Po vytažení postižené místo omyjte mýdlovou vodou nebo alkoholem, abyste zabránili infekci, jak píše Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí.
Nebojte se, objeví-li se malí červený pupínek, to je zcela normální reakce, za pár dní sám zmizí. Klíště okamžitě zlikvidujte spláchnutím do záchodu nebo ponořením do alkoholu. Nikdy jej nemačkejte mezi prsty, jak mají někteří lidé ve zvyku. Následně, jak už bylo zmíněno, kontrolujte svůj stav po dobu jednoho měsíce. Při jakémkoli podezření, že s vámi není něco v pořádku, neváhejte navštívit lékaře. O příznacích lymské boreliózy jsme již psali na ZdravémStravování.