Nejen na internetu se často vedou diskuze o tom, která mouka je ta nejlepší. Mnoho lidí věří, že by se obyčejná pšeničná měla nahradit například žitnou. Jiní tvrdí, že nic nemá stejnou chuť jako ta klasická. Nikdy ovšem není na škodu zabrousit do trošku exotiky. Tentokrát s kokosovou moukou! Po přečtení tohoto článku ji budete chtít doma i vy.
O co vlastně jde
Kokosová mouka se vyrábí z čerstvých kokosových ořechů. Přesněji řečeno, vyrábí se z dužiny kokosových ořechů, kterou je nutno nechat vysušit, poté se vylisuje a rozemele. Tato mouka je bohatá na bílkoviny a vlákninu. Obsahuje jen nepatrné množství jednoduchých cukrů.
Pro koho je vhodná?
Pro všechny! Kokosovou mouku miluje stále více lidí, kteří drží diety. Rychle totiž zasytí a je lehce stravitelná. Další výhodou je to, že je bezlepková. Je tedy vhodná i pro celiaky, pro diabetiky, kokosovou mouku ocení i lidé s vysokým cholesterolem nebo ti, kteří mají potíže s trávením obecně.
Jak kokosovou mouku využít?
Ve své kuchyni můžete právě touto moukou u velkého množství receptů zcela nahradit tu pšeničnou. Ať už se chystáte dělat palačinky nebo muffiny. V receptech stačí jen přidat o jedno vajíčko více, protože se kokosová mouka může v těstě více drolit. Výhodou je také přirozeně nasládlá kokosová chuť, takže určitě nezapomeňte ubrat na cukrech a sladidlech. Ochutit můžete zajímavě i omáčky a polévky – když je zahustíte právě kokosovou moukou, kromě toho, že z jídla do svého těla získáte více bílkovin a vlákninu, jídlo dostane jedinečnou chuť.
Recept na kokosové sušenky
Zbystřete, pokud už už chcete hledat recepty s kokosovou moukou, my ještě nekončíme! Přinášíme jeden na kokosové sušenky, kterými můžete ozdobit i stůl v tomto vánočním čase.
Ingredience: 30 g kokosové mouky, 30 g změklého másla, 15 g kokosu, 40 g medu*
*med můžete nahradit cukrem nebo sladidlem, záleží na vaší chuti
Postup: Všechny zmíněné ingredience smícháme a poté, co vznikne lepivé těsto, nachystáme si plech vyložený pečícím papírem. Na ten postupně klademe těsto tak, že si vytvoříme z kousku těsta kuličku, kterou přímo na plechu rozplácneme – aby to vypadalo jako sušenka. Když je plech plný, dáme sušenky péct do trouby na 170°C po dobu asi osmi minut. Dejte pozor na to, že se sušenky mohou rychle spálit, je nutné je hlídat a zbystřit ve chvíli, kdy začnou hnědnout. Když vyjmete plech z trouby, nechte sušenky chvíli dojít a vychladnout, aby se zpevnily a nerozpadávaly se vám pod rukama.
Dobrou chuť!
Fotografie publikována se svolením alexisdc Photography/FreeDigitalPhotos.net