Kokosový olej zná nejspíš každý a bylo o něm napsáno již mnoho. Je v něm obsažená kyselina laurová, která má antimikrobiální a antivirální účinky. Posiluje imunitu a účinný je také proti některým typům rakoviny. Když přidáme triglyceridy se středně dlouhými řetězci – MTC, které dokáže lidské tělo využít jako zdroj energie místo glukózy je jasné, proč bude řeč právě o kokosu, jako novodobém sladidle, které umí nahradit klasický cukr. Jde o velmi chutné sladidlo, které představuje mnohem zdravější variantu pro naše tělo. Má nízký glykemický index (30 až 40) a vhodný je jako alternativa bílého řepného cukru. Jen pro srovnání, med má glykemický index 90. Ale vše má své pro i proti. Právě o tom bude dnešní článek.
Zdraví prospěšné vlastnosti
Po pravdě nejde zase o tak převratný objev a novinku. V Asii se kokosový cukr používá jako oblíbené sladidlo už stovky let. Obsahuje vitamíny skupiny B, minerály: draslík, hořčík, železo, zinek. Nechybí antioxidanty a 14 aminokyselin. Za zmínku stojí i obsah inulínu, – nerozpustné vlákniny. Ta slouží jako prebiotikum, krmivo pro bifidobakterie v našich střevech. Konzumace stravy bohaté na nerozpustnou vlákninu podporuje zdraví zažívacího traktu a působí i jako prevence rakoviny tlustého střeva, mineralizaci kostí, regulaci krevního cukru a bojuje s obezitou.
Kokosový cukr v kuchyni
Kokosový cukr má velké využití také v naší kuchyni. Přidat jej můžete do zákusků, buchet, cereálií, nápojů. Využít se dá jak pro studenou, tak teplou kuchyni. Fantazii se meze nekladou a každý si určitě poradí s tím, kde cukr využít.
A kde je zakopaný pes?
Přesto, že se při prodeji kokosového cukru s touto informací nesetkáte, je vhodné to vědět. Kokosový cukr obsahuje dost velké množství fruktózy. V tomto ohledu se řadí na úroveň klasického cukru. Poměrně často se hovoří o obsahu fruktózy, jako hlavním problému nadměrné konzumace cukru. Glykemický index měří glukózu, ale fruktózu pomíjí. Zatímco glukózu může využít každá buňka našeho těla, fruktóza putuje rovnou do jater, kde je metabolizována. Nadměrná konzumace fruktózy stojí za náchylností k obezitě, zvýšeným krevním tlakem a vyčerpáním vitamínů a minerálů z našeho těla.
Nejspíš vás napadne, že většina ovoce obsahuje fruktózu – ovocný cukr. Jenže v konzumaci celého ovoce problém není. Dostanete do těla rovnou rozpustnou i nerozpustnou vlákninu a pak – nesníte ovoce takové množství. Přímou konzumací ovoce dostanete do těla zhruba 15g fruktózy za den. To je skutečně jen zlomek oproti 73g v podobě sladidel, džusů a fruktózového sirupu. Na závěr: kokosový cukr má bezesporu řadu zdraví prospěšných vlastností, ale se slazením se nevyplácí rozhodně přehánět.
Fotografie publikována se svolením Keerati Photography/FreeDigitalPhotos.net