Spánek je nedílnou součástí života a každý by mu měl věnovat dostatek času. To, jak dlouho by měli lidé odpočívat, však závisí především na jejich věku.
Bez ohledu na to, kolik vám je let, je spánek nezbytným faktorem pro vaše zdraví, a to jak fyzické, tak i psychické. Mnoho lidí však tuto skutečnost zanedbává, a to zejména vlivem stresujícího životního stylu či neustálým nátlakem v práci. Každý by však měl brát na vědomí, že jeho nedostatek může vést k závažným problémům, jako jsou například kardiovaskulární či kognitivní onemocnění, říká doktor Nick Villalobos.
Spánek je základem dobrého zdraví
Spánek je víc než jen čas, kdy si vaše tělo a mysl mohou odpočinout. Ve skutečnosti i během této doby zůstává tělo aktivní, protože obnovuje svaly, které jste během dne opotřebovali, a odstraňuje z mozku toxiny, jež se v něm nahromadily v bdělém stavu. Jedná se však také o nezbytnou dobu pro udržení vašich vzpomínek a regulaci emocí – nedostatek spánku po dobu pouhé jedné noci může ve skutečnosti zvýšit vaši emocionální reakci na negativní pocity až o 60 %.
Dále pak také může nedostatek spánku ovlivňovat schopnost vašeho těla regulovat základní funkce, jako je kontrola chuti k jídlu, imunitní systém, metabolismus a tělesná hmotnost. Co mnoho lidí neví, je skutečnost, že hraje zásadní roli při udržování vašeho cirkadiánního rytmu neboli vnitřních hodin. Tyto biologické hodiny běží podle 24hodinového rozvrhu, který řídí cyklus spánku a bdění.
Nedostatek spánku je velmi nebezpečný
Nedostatečně dlouhý spánek, spánek v neobvyklou denní dobu a soustavné vystavování se jasnému světlu během noci může narušit vaše biologické hodiny, a tím také procesy, které regulují. Navíc, i když si možná myslíte, že si dostatečně odpočinete, ne každý spánek je stejný. Je proto nejen důležité, abyste si dopřáli každou noc dostatek odpočinku, ale také aby byl co nejvíce kvalitní. Bohužel však v současné době stále neexistuje žádná norma toho, co tuto kvalitu definuje.
Lze ji však určit v závislosti na některých faktorech, jako je především doba, kterou vám zabere usínání, jak často se během noci budíte, jak odpočatí se cítíte následující den a kolik času strávíte v různých fázích spánku. A právě vzhledem k těmto skutečnostem a tomu, že je spánek nezbytný pro mnoho aspektů dobrého zdraví, byste měli jeho dostatek každou noc považovat za svou prioritu.
Kolik spánku potřebujete podle věkové kategorie
Každý člověk má jedinečné potřeby, preference a individuální požadavky pro udržení dobrého zdraví. Co se však týče množství spánku, které potřebujete každou noc, závisí především na vašem věku. Podle oficiálního doporučení by tato délka měla vypadat následovně:
- novorozenci (0–3 měsíce): 14 až 17 hodin,
- kojenci (4–12 měsíců): 12 až 15 hodin,
- batolata (1–2 roky): 11 až 14 hodin,
- předškoláci (3–5 let): 10 až 13 hodin,
- školáci (6–13 let): 9 až 11 hodin,
- dospívající (14–17 let): 8 až 10 hodin,
- dospělí (18–64 let): 7 až 9 hodin,
- starší dospělí (65+): 7 až 8 hodin.
U žen se tato doba může mírně lišit. Svůj mozek zatěžují ženy mnohem více než muži. Proto potřebuji delší dobu odpočinku.
Zdroj: Healthline