Otravné komáří bzučení, kdy víte, že ráno někde na těle najdete nepříjemný a svědivý štípanec, který komár způsobí. Přesně tohle neodmyslitelně patří k letním nocím. Jaké jsou ale důvody svědění a proč se krev nezačne srážet hned ve chvíli, kdy se komár pustí do krmení? Zjistěte, jak naše tělo reaguje.
Slina pro zmírnění bolesti
Podle výzkumů trvá komárovi zhruba 4 minuty, než se nasytí krví své oběti a naplní tak své trávicí ústrojí. To je poměrně hodně dlouhá doba na to, že oběť během toho může komára kdykoliv ucítit a zabít. Už samotné štípnutí je poměrně bolestivé. Aby ho komár zvládl nepozorovaně, obsahují jeho sliny látky pro tlumení bolesti.
Jakmile komár přistane, ošetří si vybrané místo svými slinami, jejichž úkolem je znecitlivění. Díky tomu následně zvládne bez povšimnutí probodnutí kůže přesně v místě cévy. Od této chvíle má následně dostatek prostoru pro svou hostinu.
Jaké nemoci přenáší komáři?
- Valtická horečka
- Lymská borelióza
- Západonilská horečka
Látky pro zabránění srážlivosti krve
Když komár objeví cévu plnou krve pro své krmení, přichází na řadu fáze samotného sání. Jenže jakmile je struktura cévy narušena, hned se spouští obranný mechanismus v podobě srážení krve. Pokud by se to stalo během krmení komára, moc krve by si nevzal. Z toho důvodu během sání zároveň vypouští do krve látku s antikoagulačním efektem.
Díky jejímu působení tak nedochází ke srážení krve a komár se spokojeně nakrmí. Ranka pro sosák je naštěstí natolik tenká, že po chvíli, kdy se komár dokrmí a již ustane přísun látky proti srážení, dochází k samovolnému zastavení krvácení.
Kousnutí svědí kvůli reakci našeho těla
I v případě, kdy komár nepřenáší žádnou nemoc a je v zásadě čistý, vyvolá jeho kousnutí v našem těle specifickou reakcí. Je to kvůli množství látek vypuštěných do krve a komářím slinám.
Lidské tělo totiž pozná, že se zde nachází látky, které sem přirozeně nepatří. Jakmile imunitní systém rozpozná tyto netoxické cizí proteiny, spustí se alergická reakce v podobě otoku, zarudnutí a typického svědění. Neustálým škrábáním se problém komplikuje a je pak velmi těžké přestat.
Jak se chránit před komáry?
Žádné komáří štípnutí není příjemné, takže se hodí znát způsoby, s jejichž pomocí se před nimi trochu ochráníme a zmenšíme počet štípanců na minimum. Důvodem, proč nás komáří cítí, je specifická vůně pokožky. To je možné eliminovat používáním baktericidního mýdla.
Schopnost odradit komáry má také aromatický eukalyptový olej. Na hodně rizikových místech v blízkosti sladké vody, kde se komáři množí, určitě používejte také repelent, ať co nejvíce odradíte dotěrné komáry, kteří pátrají po pořádné porci krve, aby mohli naklást nová vajíčka do vody a pokračovat v rozmnožování.