Během hygienických kontrol nemocničních zařízení si inspekce všimla řady nedostatků. Pacientům se rozhodně nedostává živin, které jejich tělo vyžaduje.
Ačkoli by se mohlo zdát, že v nemocnicích dostanete každý pacient zdravé jídlo přizpůsobené jeho konkrétním zdravotním potřebám, hygienické kontroly potvrdily opak. Podle nich bývá naopak příliš slané, sladké, tučné a bez jakéhokoliv ohledu na alergeny a pestrost pokrmu. Samozřejmě se to netýká všech zařízení, ale bohužel většina z nich inspekci dvakrát nepotěšila.
Nevhodná strava v nemocnicích
Nesprávné podávání pokrmů v nemocnicích může být velký problém, protože mnoho pacientů podstupujících vážné zákroky musí být v dobrém celkovém stavu. Pokud tomu tak není, mohou se objevit během operací nebezpečné komplikace a následné problémy, včetně vyššího rizika smrti. Často také do zařízení přichází zejména podvyživení pacienti, kteří se potřebují spravit – pokud však dostanou paštiku s chlebem, jen těžko se zotaví.
Podle hygienických kontrol patřily k nejčastěji opakovaným nedostatkům v oblasti výživy pacientů nesprávně sestavené jídelníčky. Mnohdy některá zařízení ani neměla přesné informace o alergenech, jejich jídelní lístky byly sestaveny z opakovaných pokrmů s nízkou kalorickou hodnotou a nedostatkem potřebných živin, a to zejména co se týkalo živočišných bílkovin. Dále pak chyběl dostatek mléčných výrobků a rostlinných tuků a naopak byla pacientům podávána smažená jídla.
9 z 10 Čechů dělá během přípravy masa tuto zásadní chybu. Dodržujte jediný správný postup
Mnoho hygienických nedostatků
Nízká pestrost pokrmů však nebylo to jediné, co trápilo hygienickou inspekci. Vyšlo totiž najevo, že se na místě přípravy jídel v mnoha nemocnicích objevují další vážné nedostatky, včetně:
- nevhodného hygienicko-technického prostoru pro konzumaci jídel,
- špatného sanitárního a technického stavu zařízení a přístrojů,
- nedostatku dokumentace nebo záznamů v dokumentaci vnitřní kontroly (např. zařízení proti škůdcům, nedostatečná včasná kontrola a údržba strojů, nedostatek řádného sledování zřízeného kontrolního místa a nedostatek aktuálních výsledků testů pitné vody),
- špatného uchovávání potravin a používání prošlých potravin k přípravě pokrmů,
- nesprávného skladování potravinářských výrobků,
- opakovaného používání jednorázových obalů,
- nedodržení chladicího řetězce,
- špatného vedení.
Zdroj: Burbonik