Kopr se hodí nejen při vaření koprovky nebo na tzatziki, ale má využití v lidovém léčitelství pro své antibakteriální účinky i podporu trávení a zklidnění trávicího traktu. Jako léčivka se využívala už ve starověkém Egyptě, ale také později mezi skandinávskými národy.
Kdo by nemiloval koprovku s vajíčkem, kulajdu nebo tzatziki? Ve všech těchto jídlech hraje hlavní roli aromatický kopr, který je oblíbený nejen u nás, ale vládne středomořské i skandinávské kuchyni. Aby taky ne, chutná skvěle, navíc má celou řadu využití v lidovém léčitelství, předně zlepšuje a zklidňuje trávení, léčí křeče v břiše i kojenecké koliky. Proč ještě přidat kopr do pokrmů nebo proč používat koprový éterický olej?
Jednička v kuchyni i při kojení
Pro své výtečné účinky na trávení je oblíbeným kořením v Egyptě, Řecku a v zemích Blízkého východu. Pro snížení nadýmání, plynatosti nebo říhání se však používá také ve Skandinávii, protože se výborně snoubí s rybími pokrmy.
Kopr snižuje krevní tlak, proto by jej měli přidávat do jídla pacienti s hypertenzí, ale neměly by se mu bránit ani kojící ženy, protože stimuluje laktaci a do mateřského mléka se dostávají léčivé látky předcházející zažívacím potížím kojenců nebo kolikám, díky tomu jsou děti klidnější a lépe spí. Vhodné je použití koření i čaje ze semen kopru.
Pro dezinfekci močových cest a pro snížení cholesterolu
Zavodnění organismu? I zde pomůže kopr se svými diuretickými účinky, navíc funguje jako dezinfekce pro močové cesty. Dále se pyšní antimikrobiálními vlastnostmi a koprový éterický olej vhodně působí na houby a plísně v plicích, zažívacím traktu nebo ve vagíně.
Extrakt z květů působí antioxidačně, pije se čerstvě připravený čaj z květů 3krát denně pro zlepšení močového ústrojí i pro celkové posílení organismu. Podle odborníků je pití čaje vhodné zároveň pro snížení špatného cholesterolu, protože kopr snižuje hladinu triglyceridů v krvi.
Zdroj: EatThis