Kopr je velice oblíbeným koření při přípravě různých pokrmů. Stejně tak ale může nabídnout spoustu zdravotních benefitů k posílení vašeho zdraví.
Kopr má štíhlé stonky s měkkými listy a hnědými semeny. Jako bylina a koření se kopr běžně používá ke zvýšení chuti různých pokrmů. Dobře se hodí k lososovi, bramborám a do omáček na bázi jogurtu. Kromě kulinářského využití je kopr bohatý na několik živin, jak zmiňuje doktorka Miho Hatanaka, a tradičně se používá k léčbě různých onemocnění, včetně zažívacích problémů, koliky u kojenců a zápachu z úst.
Bohatý na antioxidanty
Jak uvádí odborníci, kopr je bohatý na antioxidanty. Antioxidanty jsou přirozeně se vyskytující sloučeniny, které pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným nestabilními molekulami známými jako volné radikály, jak uvádí studie z roku 2018. V důsledku toho lze očekávat, že konzumace potravin bohatých na antioxidanty může pomoci snížit chronický zánět a zabránit, nebo dokonce léčit určité stavy, včetně srdečních chorob, Alzheimerovy choroby, revmatoidní artritidy a určitých forem rakoviny.
Může prospět zdraví srdce a cév
Srdeční choroby jsou celosvětově hlavní příčinou úmrtí. Světová zdravotnická organizace však odhaduje, že téměř 75 % případů srdečních chorob by se dalo předejít snížením rizikových faktorů včetně špatné stravy, jak informuje Amy Richter. Pokud do svého jídelníčku zapojíte více kopru, flavonoidy v něm obsažené jednak působí antioxidačně, jednak mohou snížit riziko zánětu, který ovlivňuje kardiovaskulární zdraví. Kopr dle Healthline dále pomáhá regulovat hladinu cholesterolu a triglyceridů, tuků, jejichž nadbytek je spojen s vyšším rizikem srdečních onemocnění.
Zdravotní přínosy konzumace zázvoru podpoří celé tělo. Čistí i krevní oběh a snižuje krevní cukr
Může pomoci snížit hladinu cukru v krvi
Chronicky vysoké hladiny cukru v krvi mohou zvýšit riziko stavů, jako je inzulínová rezistence, metabolický syndrom a cukrovka 2. typu. Kopr má dle íránských vědců hypoglykemické účinky a pomáhá snižovat výskyt komplikací spojených s cukrovkou. Působí jednak díky obsaženým antioxidantům, jednak může ovlivňovat genovou expresi, a tím i metabolické procesy.
Může mít protirakovinné vlastnosti
V esenciálních olejích některých rostlin včetně kopru se přirozeně nachází látky zvané monoterpeny, jež vědci spojují s protirakovinnými vlastnostmi. U kopru jde především o D-limonen. Monoterpeny se vyznačují také antivirovými, protiplísňovými a protizánětlivými vlastnostmi. Na ZdravémStravování jsme také uváděli, že i zázvor bojuje proti rakovině.