Koriandr je bylinka, kterou znají především milovníci thajské kuchyně. Tam se používá hojně a bývá běžnou součástí i mnoha dalších asijských kuchyní. Pravdou ale je, že ne každému zachutná. Někteří jej milují, jiní mu doslova nemohou přijít na jméno. Ačkoli se koriandr nejčastěji používá jako koření při vaření, má mnoho zdravotních výhod. Je známo, že zklidňuje podrážděný žaludek a pomáhá trávení.
Čerstvý koriandr nebývá v našich podmínkách příliš běžně k dostání, ale když budete mít štěstí, seženete jej v některém z velkých supermarketů nebo rovnou zamiřte do asijských prodejen se zeleninou, kde budete úspěšní spíše. Semena pak seženete ve specializovaných prodejnách s kořením. Mohou být drcená či celá, taktéž jsou k dostání ve většině supermarketů nebo větších prodejen s potravinami.
Na žaludek i pro zdraví žen
Koriandr lze doporučit zejména v případě, kdy trpíte žaludečními a střevními obtížemi, a to typicky průjmem. Odvar z koriandru zklidňuje podrážděný žaludek a pomáhá obnovit rovnováhu střevního systému. Při vnějším použití je zase vhodný jako lék na bolesti a ztuhlosti svalů i kloubů. Snižuje také otoky a pomáhá urychlovat proces hojení. Bylinka také pomáhá lidem s artritidou a má řadu protizánětlivých vlastností.
Oblíbenou bylinkou je i mezi ženami. A to zejména proto, že pomáhá zmírnit menstruační křeče a podporuje stabilizaci menstruačního cyklu. Výborný je také pro ty dámy, které trpí nadměrným krvácením, které jim znepříjemňuje život. K přípravě léčivého čaje vařte 6 gramů koriandrových semen v 500 ml vody. Nakonec přidejte cukr a konzumujte horký nápoj. Ženy potěší také to, že podporuje zdravý a mladistvý vzhled pokožky. V kombinaci s kurkumou dokáže pleť pěkně vyčistit a vypnout, a díky tomu je pokožka hydratovaná a působí mladším dojem. Pozor by si měli dát lidé s poruchami srážlivosti krve, obsahuje totiž kumarin (toxin, který obsahují některé rostliny a který působí proti srážení krve).