Koronavirus, kterému se většina světa ještě na počátku roku vysmívala, si už našel cestu úplně všude. Ať už chceme, nebo ne, musíme se naučit s ním nyní nějak koexistovat a co možná nejvíc eliminovat jeho šíření. Jelikož je to ale vděčné téma internetových článků i diskuzí, vyrojily se kolem této nemoci různé dohady a nepravdy, které lidem zbytečně motají hlavu. My chceme několik takových mýtů vyvrátit a osvětlit, co o nich říká věda.
Mýtus: Je to jen zmutovaná chřipka
Dnes, když je patrné, že se virus velmi rychle rozšířil po celém světě a má na svědomí miliony lidských životů, je zřejmé, že půjde o něco trochu vážnějšího. Zpočátku však řada lidí tvrdila, že jde jen o jakousi formu chřipky a není třeba kvůli tomu zbytečně plašit. To však samozřejmě není pravda. Koronavirus patří do jiné skupiny virů a daleko blíže má třeba k nemoci SARS nebo MERS, o kterých se v minulosti dost hovořilo.
Mýtus: Virus vznikl v laboratoři
Tajnosti ohledně původu viru trápily už od počátku vědce i širokou veřejnost. Je pravdou, že Čína nebyly zrovna sdílná ohledně toho, kde se virus poprvé objevil, ale nyní je zřejmé, že spekulace o jeho umělém původu se nezakládají na pravdě. Současné studie poměrně jednoznačně potvrzují, že virus vznikl přirozeně – pravděpodobně u netopýrů podobně i jako další jemu příbuzné virusy.
Mýtus: Virus mohou přenášet domácí zvířata
Zpočátku se nevědělo, zda zvířata vůbec mohou touto nemocí onemocnět a pokud ano, zda by mohla nemoc také dále přenášet. Postupem času se ukázalo, že domácí mazlíčci nejsou příliš náchylní k tomu, aby tento virus také získali, byť stát se to může a zprávami proběhly případy nemocných psů i koček. Není však pravda, že by byli snadnými šiřiteli viru. Dosud ani neexistují zprávy o tom, že by se jakýkoliv člověk nakazil přímo od zvířete.
Mýtus: Koronavirus na sobě poznáte
Příznaky koronaviru byly zpočátku velmi rychle popsány a každý s obdobnými obtížemi se ihned začal strachovat, zda náhodou není nakažený. Bohužel velmi záhy se ukázalo, že řada lidí koronavirus prodělala, ale vůbec o tom nevědí. Dokonce si ani nevzpomínají, že by měli jakékoliv typické příznaky. Je totiž pravda, že u řady lidí se nákaza prakticky nijak neprojeví, nebo se člověk maximálně cítí trochu více unavený. Nicméně takový člověk je stále velmi silným přenašečem choroby. Koronavirus se tedy může šířit takto rychle právě kvůli lidem, u kterých nejsou patrné žádné příznaky, a oni se tedy nesnaží od ostatních nijak izolovat.
Mýtus: Vitamín C vás ochrání
Důležitost vitamínu C by rozhodně neměla být podceňována. Patří k extrémně důležitým složkám naší stavy a měli bychom dbát o jeho dostatečné doplňování. Nedá se však říci, že by vás samotný vitamín C ochránil před nákazou. Je samozřejmě možné, že díky silné imunitě přejdete nemoc snáze, ale vitamín C hraje v tomto ohledu jen minoritní roli.
Fotografie: Getty Images