Hořčičný prášek je nepostradatelné koření při zavařování zeleniny. Jiné použití se ale mezi lidmi nerozšířilo, což je věčná škoda. Málokdo totiž ví, že je také už po mnoho tisíciletí ceněno lékaři všech koutů světa pro své léčivé účinky, kterými působí na zdraví lidského organismu, a to ve formě čajů, obkladů i koupelí.
Zásobárna vitaminů a minerálů působí na zdraví organismu
Tuto metr vysokou jednoletou bylinu s drobnými žlutými květy pěstovali už starověcí Číňané, Řekové i Římané a léčili jimi kožní neduhy nejrůznějšího charakteru. Později se začalo využívat také pro léčbu revmatických obtíží, svalovým křečím a dokonce i epilepsie. Postupem času lékaři přišli také na další sérii účinků na různorodé zdravotní obtíže.
Hořčičné semeno je bohaté zejména na zinek, který je zodpovědný za zlepšení imunity a díky antibakteriálnímu a antivirotickému účinku pomáhá jak hojení ran, tak i léčení infekcí. Mimoto obsahuje také železo, draslík měď, mangan a selen, vitaminy A, C, E, K, kyselinu listovou a cholin a je to bohatý zdroj omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin.
Skvělý do salátů nebo jako čaj
Způsobů užití hořčičných semínek je povícero. Jejich výživové hodnoty nejlépe využijeme jejich použitím v kuchyni třeba do majonézy, zavařovacích nálevů nebo do omáček. Lze je také naklíčit a použít třeba do salátu.
Nálev připravený z jedné čajové lžičky hořčičných semínek 15 minut louhovaný ve 3 dcl horké vody je zase účinný ke zlepšení trávení a činnost střev. V silnější koncentraci (1 polévková lžíce na 2 dcl vody) je účinná pro dezinfekci ústní dutiny při aftech a jiných zánětech, stejně jako angínách a bolesti v krku.
Obklady a koupele pro bolavé svaly a klouby
Koupání v hořčici nebo obklady z ní bylo od nepaměti používáno jako způsob pro léčení kožních zánětů a vyrážek, skvělé jsou také pro ozdravení a prohřátí unavených a ztuhlých svalů. Přináší také úlevu lidem trpícím artritickými či revmatickými bolestmi kloubů. Kromě toho ponoření těla do vody prosycené látkami z drceného semínka pozitivně působí na schopnost kůže vylučovat toxiny, které se usazují v tkáních celého těla. Zlepšují krevní oběh a tím i okysličování organismu, což přispívá k celkové pohodě, kterou lze podpořit ještě přidáním éterických olejů, např. z rozmarýnu, eukalyptu nebo čajovníku.
Fotografie: iStock