Křečové žíly jsou problémem zdravotním, ale i estetickým. Chcete-li předcházet jejich vzniku, je potřeba provést některé změny ve vašem životním stylu.
Křečové žíly jsou oteklé žíly, které se objevují těsně pod kůží zpravidla na nohou, chodidlech nebo kotnících. Když jsou vaše žilní stěny slabé a chlopně nefungují, jak by měly, krev se vám v žilách začne hromadit, což způsobuje modré a fialové „boule“ po těle. Přestože se nejedná o život ohrožující stav, spoustu lidí křečové žíly trápí především z estetických důvodů, zmiňuje lékařka Judith Marcin. Léčba může fungovat, ale bohužel křečové žíly mají tendenci se vracet. Můžete jim však zkusit předcházet.
Příčiny vzniku křečových žil
Přestože křečové žíly nepředstavují ohrožení na životě, mohou některé případy vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou například krevní sraženiny, uvádí Healthline. V takovém případě je potřeba zásah odborníka a nastavení vhodné léčby. Nicméně prevence je vždy lepší než léčba, proto je dobré znát příčiny vzniku křečových žil a vyhýbat se jim, jak radí Cleveland Clinic.
Křečové žíly můžete na svém těle zaznamenat ve chvíli, kdy žíly nefungují správně. Ty mají jednocestné chlopně, které brání zpětnému toku krve. Když tyto chlopně selžou, krev se začne shromažďovat v žilách, místo aby pokračovala směrem k srdci, čímž žíly začnou bobtnat a zvětšovat se. Podle serveru Healthline některé možné příčiny či rizikové faktory křečových žil zahrnují:
Krevní sraženina je vážné zdravotní riziko. Včas na ni upozorní i otoky a změny barvy pokožky
- těhotenství,
- menopauzu,
- věk nad 50 let,
- stání po dlouhou dobu,
- obezitu,
- rodinnou anamnézu křečových žil.
Změnou životního stylu můžete zabránit vzniku, resp. zhoršení křečových žil. To obnáší udržování optimální tělesné hmotnost, přestat kouřit, být fyzicky aktivní a vyhýbat se dlouhému postávání nebo sezení. Pokud to však vaše práce vyžaduje, nezapomínejte si dělat pravidelné krátké přestávky a trochu se protáhnout nebo projít. Stejně tak dbejte na stravu, vláknina pomáhá proti křečovým žilám, jak jsme již psali na ZdravémStravování.
Léčba křečových žil
V závislosti na závažnosti křečových žil může lékař doporučit kombinaci léčby a preventivních opatření uvedených výše, uvádí doktor Kevin Martinez. Cílem léčby je vždy zmírnit příznaky křečových žil, zabránit jejich zhoršení a předcházet vzniku nových. Pamatujte si však, že léčba nemusí být trvalým řešením, křečové žíly se mohou vrátit, proto dbejte na svůj životní styl i po dokončení léčby.