Pokud se pravidelně potýkáte s krvácením z nosu, může být na vině řada vážných problémů. Raději to neignorujte a začněte hledat příčinu ihned.
Krvácení z nosu čas od času zažívá každý, například při intenzivním smrkání nebo v důsledku překrvení nosní sliznice a prasknutí některé z přítomných cév. Pokud v takovém případě samo od sebe odezní, přičemž se v následujících dnech již neobjeví, nemusí to znamenat nic vážného. Naopak však v momentě, kdy se objevuje pravidelně a pacient ho má problém vůbec zastavit, mohlo by se dle webu Healthline jednat o vážný zdravotní stav.
Možné příčiny krvácení z nosu
Pokud došlo ke krvácení z nosu v důsledku smrkání nebo kýchání, například kvůli rýmě nebo alergii, nemusíte se obávat. Pravděpodobně bude vše vyřešeno ihned poté, co ho zastavíte. Jakmile si však všimnete, že se objevuje pravidelně a nic vám s ním nedokáže pomoci, raději zpozorněte (zejména pokud patříte do skupiny dospělých nad 50 let). V takovém případě totiž může být na vině řada nebezpečných onemocněn, a to včetně rakoviny.
Nejčastěji však u starších jedinců dochází ke krvácení v nosu v důsledku užívání preparátů na ředění krve nebo léků na zlepšení prokrvení. Ty mohou totiž způsobovat rozšíření žilek na sliznici nosní přepážky, což následně přispívá k praskání cévek. Problém lékaři nejčastěji dle webu Healthline řeší drobným chirurgickým zákrokem. V krajních případech pak může být na vině také krevní tlak, ateroskleróza, nádor, ale i selhávání důležitých orgánů.
Účinná prevence proti chřipce: V boji pomohou i vhodné hygienické návyky a posilování imunity
U dětí se může tento problém poté objevit například v důsledku vrozených poruch krevní srážlivosti, upozorňuje lékařka Karen Gill. V každém případě je však u této věkové skupiny nutné zavítat ke specialistovi, aby se na problém podíval zblízka a doporučil vhodnou léčbu. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak co nejúčinněji snížit vysoký krevní tlak a ochránit se před jeho dopady. Pomoci dokáže i konzumace mléčných výrobků a luštěnin.