O pitném režimu se to na internetu jen hemží. Všichni moc dobře víme, že je důležitý a nezbytný pro lidské zdraví. Pít může člověk čistou vodu, minerální vodu, různé čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy, ale bohužel i limonády, které rozhodně do pitného režimu nepatří.
O těch zdraví prospěšných tekutinách si toho ani moc psát nemusíme. Zaměříme se spíše na ty nevhodné a vysvětlíme si, proč je raději nepít a nepočítat je rozhodně do pitného režimu.
Sladké nápoje
Jsou zdrojem jednoduchých cukrů, které se mohou začít ukládat v podobě tuků. O to určitě nestojíte. K dalším nevýhodám patří konzervanty a chemická barviva. Narazíte-li na nápoj s označením bez cukru, věřte, že něčím oslazený tento nápoj bude a ne vždy jde o zdravější alternativu.
Sycené nápoje
Sycené nápoje rovněž do pitného režimu nepatří. Oxid uhličitý je látka, které bychom se měli stále zbavovat – ne ho do těla dopravovat. Negativně ovlivňuje celou řadu tělesných pochodů včetně metabolismu. Ačkoliv díky němu dojde k prokrvení sliznice dutiny ústní, čím vyvolá dojem osvěžení, vypijete v konečné fázi mnohem méně tekutin, než když dáte přednost obyčejné vodě.
Kofein a alkohol
Tak tyto dva nápoje by za pitný režim mohl považovat jen opravdový blázen. Oba nápoje jsou velmi močopudné a silně překyselují organismus. Na jeden šálek kávy vždy vypijte sklenici čisté vody, ať tělu vrátíte hydrataci.
Energetické nápoje
Ty rovněž nelze počítat do pitného režimu a lépe uděláte, když se jim vyhnete obloukem. Jsou plné cukru a chemie. Mají velmi negativní účinky a mnohdy i nežádoucí projevy, jako je třes, neklid, žaludeční nevolnost, závratě, křeče, bolest na hrudi, nespavost a připisují se jim také infarkty.
Co má zahrnovat pitný režim?
Do pitného režimu se počítá, jak už jsme psali výše: čaj, čistá voda, ovocné a zeleninové šťávy – ideálně ředěné, polévky, šťavnaté ovoce a zelenina, pramenité a mírně mineralizované vody (neperlivé) bez oxidu uhličitého, kojenecké vody.
Obrázek: pixabay.com