Z nadměrné konzumace kukuřice se může vyvinout riskantní počin. Může totiž zvyšovat krevní cukr

Fotografie: Forest and Kim Starr / Creative Commons / Attribution 3.0 us

Kukuřice je oblíbenou pochoutkou nejen do salátů a teplých pokrmů, ale i k televizi nebo na oslavu. Její zdravotní výhody jsou značné, ale její konzumace bohužel představuje i rizika.

Kukuřice je považována za zeleninu i obilí. Má nasládlou chuť a je hojně využívaná pro přípravu teplých i studených pokrmů, její suchá semena dokonce i jako pochoutka k filmu ve formě popcornu. Je jednou z nejrozšířenějších potravin. Je bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály, avšak její zdravotní přínosy jsou trochu kontroverzní – i když obsahuje prospěšné živiny, může také zvýšit hladinu cukru v krvi. Kromě toho je tato plodina často geneticky modifikovaná, říká doktorka Lizzie Streit.

Obsahuje rostlinné sloučeniny a vlákninu

Kukuřice obsahuje antioxidanty a rostlinné sloučeniny, které mohou poskytnout řadu zdravotních výhod. Přítomnost luteinu a zeaxantinu může prospívat zdraví očí, mohou sloužit jako prevence šedého zákalu a věkem podmíněné makulární degenerace. Kukuřice může také předcházet divertikulární chorobě a dalším zažívacím problémům díky vysokému množství vlákniny.

Příjem vlákniny ve stravě je spojen s nižším rizikem několika onemocnění, včetně srdečních chorob a některých druhů rakoviny. Navíc konzumace dostatečného množství vlákniny podporuje zdravé trávení a může vás chránit před střevními potížemi, jako je například průjem, zácpa nebo zánět trávicího traktu.

Může zvýšit hladinu cukru v krvi

Oproti některým výhodám však kukuřice vzhledem k vysokému obsahu škrobu může zvýšit hladinu cukru v krvi a nemusí být vhodná pro některé jedince. Lidé s cukrovkou možná budou muset omezit příjem škrobových sacharidů, včetně kukuřice. Stejně tak lidé, kteří se snaží zhubnout přebytečná kila, by měli ze svého jídelníčku eliminovat kukuřici a další škrobové sacharidy.

kukuřice
Fotografie: Freepik

Kukuřice je často geneticky modifikována

Kukuřice je jednou z nejvíce geneticky modifikovaných plodin na světě. Ve skutečnosti 92 % úrody je geneticky modifikováno. Plodiny kukuřice se upravují za účelem zvýšení výnosu a zlepšení odolnosti vůči hmyzu, chorobám nebo chemikáliím používaným k hubení škůdců. Vliv modifikované kukuřice a dalších plodin na lidské zdraví a bezpečnost životního prostředí je jedním z nejdiskutovanějších témat v oblasti výživy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]