Kvašené potraviny na imunitu – recept na domácí kimchi a citronádu

Kvašené nebo také fermentované potraviny patří k aktuálním trendům na poli zdravé výživy, i když je lidé znají a využívají už od pradávna. Jsou bohaté na probiotika, která podporují zdravou střevní mikroflóru a imunitní systém. Mezi oblíbené kvašené potraviny patří různá nakládaná zelenina a také kvašené nápoje. Proto jsme rovnou vybrali dva oblíbené recepty, a to na kimchi a kvašenou citronádu.

Co jsou kvašené potraviny?

Kvašené potraviny jsou potraviny, které prošly fermentací. Během fermentace se sacharidy v potravině rozkládají na kyseliny a plyny za pomoci mikroorganismů, jako jsou kvasinky a bakterie. Výsledkem je potravina s vysokým obsahem probiotik a dalších živin, které jsou pro tělo velmi prospěšné.

V našich krajích je nejtradičnější kvašenou potravinou nakládané zelí, které tradičně slouží jako prevence nejrůznějších nemocí, zdroj vitamínu C a přírodní probiotikum. Velké oblíbenosti se těší i dnes, i když mu na paty šlape populární asijské kimchi.

Domácí kimchi

Kimchi je tradiční korejské jídlo, které se skládá z nakládaného zelí, česneku, zázvoru, chilli papriček a dalšího koření. Kvašené kimchi je bohaté na probiotika a obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, které jsou pro tělo důležité. Navíc je příjemně pikantní, nakyslé, a tak si jeho výraznou chuť oblíbili lidé po celém světě.

Ingredience:

  • 1 hlávka bílého pekingského zelí
  • 2 mrkve
  • 4 stroužky česneku
  • 1 cibule nebo jarní cibulka
  • 3 lžíce soli
  • 2 lžíce gochugaru (korejská chilli moučka)nebo jiného drceného chilli
  • 1 lžička zázvoru (oloupaného a nasekaného nebo nastrouhaného)
  • 1 lžička rybí omáčky (můžete použít i sójovou omáčku pro vegetariány a vegany)
  • 1 lžička cukru nebo medu
  • 1 šálek vody

Postup:

Rozdělte hlávku zelí na čtvrtky a nakrájejte je na menší kousky.

Nastrouhejte mrkev a nakrájejte cibuli na tenké proužky.

Smíchejte zelí, mrkev a cibuli v misce a zasypte solí. Dobře promíchejte a nechte směs odpočinout alespoň na dvě hodiny, aby zelenina pustila vodu.

Smíchejte gochugar, zázvor, rybí omáčku, cukr a vodu v misce a vytvořte kořenící pastu.

Po dvou hodinách smíchejte zelí, mrkev a cibuli s pastou, důkladně je promíchejte tak, aby byly všechny kousky potaženy pastou.

Přesuňte směs do uzavíratelné nádoby, pořádně upěchujte a zakryjte. Nechte kimchi kvasit při pokojové teplotě po dobu 2-3 dnů. Průběžně můžete kontrolovat chuť a pokud bude vyhovující, můžete nádobu přesunout do chladu.

Tam vydrží až několik týdnů.

Kvašená citronáda

Pokud máte rádi kvašenou chuť nápojů z kombuchy nebo nealko piva, bude vám chutnat i tato kvašená limonáda. Blýsknout se s ní můžete i jako hostitelé, když nabídnete návštěvě nějaký neobvyklý nealkoholický nápoj.

Ingredience:

  • 4 citrony (šťáva)
  • 1 citron (pátky)
  • 4 lžíce medu nebo javorového sirupu
  • 4 šálky vody
  • 1/4 šálku vody
  • 1/4 šálku čerstvé máty nebo meduňky

Postup:

V hrnci smíchejte citronovou šťávu a med nebo javorový sirup. Přiveďte k varu a nechte vařit 5 minut.

Přidejte vodu a citronové plátky a nechte směs vychladnout na pokojovou teplotu.

Přidejte čerstvou mátu nebo meduňku podle chuti a nalijte směs do skleněné lahve nebo vhodné nádoby s uzávěrem.

Takto nechte citronádu kvasit při pokojové teplotě po dobu 24-48 hodin, dokud nedosáhne požadované kyselosti.

Poté citronádu přeneste do lednice a nechte ji zrát další 2–3 dny, aby se její chuť dále rozvinula.

Kimchi a citronáda jsou pouze dvě z mnoha druhů kvašených potravin, které si můžete připravit doma. K dalším oblíbeným fermentovaným pochoutkám patří nápoj kombucha, kefíry, kysané zelí a další zelenina.

Pokud nemáte čas na přípravu vlastních kvašených potravin, existuje také možnost zakoupit kvalitní již hotové produkty. Na trhu je mnoho značek, nabízejících kvašené potraviny a nápoje, které můžete koupit nejen ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, ale třeba i v dm drogerii. Při výběru je důležité zvolit produkty s živými kulturami a minimálním množstvím přidaných konzervantů a přísad.