Koncovým produktem metabolismu purinů je kyselina močová. Běžně se vyskytuje v moči a v malém množství i v potu. Pokud dojde k poruše metabolismu, vznikají ledvinové kameny nebo dna.
Když jíme hodně živočišných bílkovin
Při nadměrné konzumaci živočišných bílkovin dochází ke zvýšené produkci purinů. Ty bývají oxidovány na kyselinu močovou, jež je vylučována močí. Jenže tato kyselina je ve vodě špatně rozpustná a když je jí v moči hodně, může docházet k její krystalizaci a k tvorbě močových kamenů, říká lékařka Stacy Sampson.
Metabolickou poruchu katabolismu purinů nazýváme dna. Při ní vzniká hyperurikémie, kdy v séru je vysoká koncentrace kyseliny močové. Její krystaly se pak ukládají v měkkých tkáních či kloubech, což způsobuje zánět. Přitom existují potraviny, které dokážou tyto krystaly rozpouštět.
Brokolice, okurky, banány a mrkev
Snižovat produkci kyseliny močové a tvorbu krystalů pomáhá konzumace brokolice a okurky. Banány jsou bohaté na draslík, jenž sehrává ve snižování hladiny kyseliny močové důležitou roli. Pravidelnou konzumací mrkve lze předejít hromadění kyseliny močové a zlepšit stav organismu.
Třešně, celer, jablka
V třešních najdeme látku zvanou anthokyan, která zabraňuje tvorbě krystalů v okolí kloubů. Pro léčbu vysoké hladiny kyseliny močové je vhodné jíst pravidelně celer. Přebytečnou kyselinu močovou odstraňují i jablka.
Voda, zelený čaj
Pokud trpíte na zvýšenou tvorbu kyseliny močové, je třeba dodržovat pitný režim, a to nejlépe popíjením obyčejné vody nebo zeleného čaje. Zde se doporučuje vypít jeden až dva šálky zeleného čaje denně, aby měl pozitivní efekt.
Čerstvá cibule, citrony
Pravidelnou konzumací vody s citronem je možné snížit hladinu kyseliny močové v organismu. Nejlépe je vypít ji asi 30 až 40 minut po jídle. Nadbytek kyseliny močové pomáhá likvidovat čerstvá cibule. Lze z ní připravit salát – stačí ji nakrájet, přelít citronovou šťávou a doplnit malým množství olivového nebo lněného oleje.
Zdroj: MedicalNewsToday, Healthline