Pokud se poprvé v životě potýkáte s laryngitidou, jistě byste rádi věděli, jak se jí zbavit co nejrychleji. Zkuste dodržovat některá běžná pravidla, která vám dopomohou k brzkému zotavení.
Laryngitida je stav způsobený zánětem v hrtanu a může být důsledkem nadměrného používání hlasivek, podráždění nebo infekce. Když se hlasivky zanítí, zvuk nemůže vycházet tak hlasitě jako dříve, je tlumený a hlas zní chraplavě. Laryngitida obvykle není vážný stav. Při správné léčbě by měla do 3 týdnů odeznít. Existují však způsoby, jak jí předcházet nebo ji léčit rychleji, říká lékařka Shuvani Sanyal.
Jaké jsou příznaky laryngitidy?
Laryngitida je často spojena s dalším onemocněním, jako je nachlazení, chřipka nebo bronchitida. Příznaky zahrnují:
- bolest v krku,
- horečku,
- chrapot,
- potíže s mluvením,
- suchý kašel,
- neustálou snahu odkašlat si,
- oteklé žlázy.
Pravděpodobnost, že onemocníte laryngitidou, je větší, jestliže kouříte, příliš používáte svůj hlas, jste-li například zpěvák nebo veřejný mluvčí, nebo pokud jste náchylní k nachlazení, chřipce a bronchitidě.
Příčiny vzniku laryngitidy
Ačkoli je obvykle spojena s virem, existují také přetrvávající nebo chronické formy onemocnění, obvykle způsobené kouřením a užíváním alkoholu. Svou roli může hrát i kyselý reflux. Silné kyseliny mohou cestovat z vašeho žaludku do krku a dostat se až do hrtanu. To vás může velmi obtěžovat a může to způsobit, že začnete ztrácet hlas.
Mezi další příčiny chronických případů laryngitidy patří:
- alergie,
- bakteriální infekce,
- plísňové infekce,
- zranění, například úder do krku,
- vdechování chemikálií.
Některé zdravotní stavy, včetně rakoviny, mohou také přispět k laryngitidě.
Vhodná léčba laryngitidy
Nejlepším lékem je uklidnit svůj hlas. Bez stresu z každodenního používání se často obnoví sám. Pokud je však vaše potřeba mluvit naléhavá, může vám lékař předepsat kortikosteroidy. Jedná se o třídu umělých léků, které napodobují hormony, jako je kortizol, jenž snižuje otoky. Můžete vyzkoušet i řadu domácích prostředků, které vám pomohou zcela se zotavit.
- Pijte hodně tekutin.
- Vyhněte se alkoholu a kofeinu.
- Používejte mentolové zvlhčovače a inhalátory.
- Kloktejte teplou slanou vodou.
- Vyhněte se suchým nebo prašným místnostem, stejně jako místnostem s kouřem.
- Můžete také cucat pastilky do krku, které často obsahují bylinky, jako je eukalyptus a máta.
Zdroj: Healthline