Herpes simplex neboli jednoduchý opar je onemocnění, o které opravdu nestojíte. Přijde obvykle v nejméně vhodnou chvíli. Třeba tehdy, máte-li před důležitou zkouškou či schůzkou.
Zrovna se chystáte složit zásadní životní zkoušku, když se vám na rtech objeví nepříjemný opar. Potřebujete ho pak urychleně vyléčit, aby váš obličej byl prostý nevzhledných puchýřků, které se vám vyrazily na rtech. Opar obvykle souvisí s imunitou. Máte-li před zkouškou, jste ve stresu a vaše obranyschopnost dostává zabrat. Jakým způsobem opar nejrychleji vyléčíte? Více prozradila lékařka Debra Sullivan.
Jak vir herpes simplex funguje
Viry herpes simplex (HSV) patří mezi nejběžnější lidské viry. Jsou silně nakažlivé a existují ve dvou typech. HSV 1 obvykle způsobuje opary v oblasti tváře. Přenosný je slinami. Typ HSV 2 má na svědomí genitální opary. Infekce virem herpes simplex probíhá dvoufázově. Vir pronikne do organismu a může nebo nemusí vyvolat infekci. I po vyléčení vir tělo neopouští a zůstává na gangliích periferních nervů. Čeká na vhodnou příležitost, aby se mohl opětovně rozvinout. Stačí mu k tomu většinou oslabená imunita.
Co jsou rizikové faktory
Vzhledem k tomu, že herpes simplex je velmi nakažlivý, je třeba důsledně dodržovat hygienu. Přenáší se totiž hlavně slinami, společným používání ručníků, líbáním i pohlavním stykem. Většinou se opar objeví v době, kdy je lidský organismus něčím oslabený. Může to být velká fyzická zátěž, stresové období, menstruace či pobyt na slunci.
Příznaky oparu
Mezi typické symptomy primární infekce u oparu u malých dětí patří bolest v krku, zvýšená teplota a bolestivé bílé flíčky v ústní dutině. Krční uzliny mohou zduřet a někdy se objeví i zánět spojivek. Sekundární infekce se projevuje výsevem puchýřků na rtech, které pálí a svědí. Než puchýřek začne vysychat a vznikne na něm stroupek, trvá to až deset dní. Léčbu lze podpořit volně prodejnými mastičkami s obsahem acyclovirů.
Jak se vyhnout nákaze oparem
Nejlepší by bylo se zcela vyhnout prvotní nákaze, než se vir usadí v těle. Jenže tomu nejde zcela zabránit. Pak už jen zbývá se vyhýbat člověku, který opar má, dodržovat hygienická pravidla, méně se stresovat a posilovat imunitní systém – pohybem, pestrou a vyváženou stravou, otužováním, saunováním.
Zdroj: Healthline