Průjem může být způsobený konzumací jídla nebo vody s bakteriemi a parazity. Mezi bakterie, které způsobují žaludeční infekci, patří kampylobakter, samlonella, shigella a Eacherichia coli.
Průjem mohou způsobit kromě bakterií také parazité. Jde o Giardia lamblia a cryptosporidium. Když tyto mikroorganismy vstupují do těla, infikují trávicí systém a způsobují záněty a podráždění žaludku a střev. Ukážeme vám, jak s průjmy bojovat přírodní cestou. Máme pro vás hned čtyři způsoby.
Přírodní léčba průjmu
Pokud máte žaludeční infekci, pravděpodobně vám pomůže dieta s banány, rýží, toastem a jablečným salátem. Tyto potraviny pomáhají léčit průjem, jelikož jsou mírné. Do své stravy můžete zařadit také čistý vývar, jablečný džus nebo čaj a sušenky. Pokud máte bolesti břicha, měli byste se vyvarovat pití sodovky a nápojů s vysokým obsahem cukru. Také byste ze svého jídelníčku měli vynechat mléčné výrobky, smažená a kořeněná jídla i vepřové maso nebo steaky. Nepijte ani alkohol nebo kávu.
Ideální je doplnit do těla probiotika. Ta můžete nalézt v potravinách nebo je můžete doplnit ve formě tablet či prášků. Tyto mikroorganismy jsou nabité dobrými bakteriemi a pomáhají střevům nalézt rovnováhu. Nacházejí se například v zelenině, chlebu nebo olivách. Pokud však máte infekci, je ideální probiotika doplnit ve formě prášku nebo pilulky. Vaše zdravé bakterie, které se v důsledku nemoci ztratily, se brzy obnoví. Pak pocítíte úlevu od příznaků.
Hydratace těla je důležitá
Pití spousty tekutin je další formou přírodní léčby průjmu. Vaše tělo totiž kvůli infekci tekutiny ztrácí, což může vést až k dehydrataci. Mezi příznaky dehydratace patří křeče v nohou, nechutenství, nevolnost a závratě. Dehydratace může být velmi nebezpečná zejména pro malé děti a starší osoby. U dětí se mohou vyskytovat příznaky jako sucho v ústech nebo očích. Dospělí jedinci většinou pocítí intenzivní žízeň a únavu. Navíc můžete pozorovat tmavší moč. Pijte tekutiny s minerály.
Mnoho lidí najde úlevu od bolesti žaludku díky působení éterických olejů. Tyto oleje pochází z rostlin a mají léčivé účinky. Mohou pomoci při zánětu a zbavit vás bakterií. Navíc mají i antivirové vlastnosti. Mezi oleje, které mohou zmírnit bolesti, patří zázvor a máta peprná. Právě tyto oleje mají vlastnosti, které snižují nevolnost i bolesti žaludku. Namasírujte si tedy břicho právě těmito oleji. Levandule navíc může léčit záněty a křeče. Kadidlo pak bojuje proti infekci. Tyto esenciální oleje mějte proto vždy doma.
Zdroj: Healthline