Zánět sedacího nervu může nepěkně ovlivnit váš každodenní život. Zde najdete kroky, které byste měli podniknout, abyste si ulevili od bolesti.
Zánět sedacího nervu je nepříjemné a zpravidla velmi bolestivé onemocnění, které se může objevit v naprosto každém věku. Za jeho vznik si však pacienti mohou z velké části sami – většinou totiž bývá důsledkem sedavého způsobu života, nedostatku pohybu či naopak provádění nesprávných pohybů a zvedání příliš těžkých předmětů. V případě, že se s tímto typem zánětu potýkáte, můžete podniknout některé kroky, které vám pomohou ulevit si od bolesti, říká doktor Jonathan Cluett.
Nejprve nepanikařte
Pokud vás postihne akutní zánět sedacího nervu, vaší první reakcí by nikdy neměly být přílišné obavy. Pamatujte si, že většina bolestí odezní během krátké doby a vaše tělo si dokáže se zánětem poměrně rychle poradit – většina případů totiž zcela ustoupí během několika krátkých týdnů. Musíte si uvědomit, že i když je vaše současná bolest intenzivní a vaše funkční pohyblivost je omezená, můžete být díky správné léčbě během několika dnů opět na nohou.
Lehněte na břicho
Stání, chůze nebo sezení může být v případě zánětu sedacího nervu mnohdy náročný, až nemožný úkol. Proto by měl být první krok vaší léčby takový, že si lehnete tváří dolů na tvrdý povrch. Snažte se přirozeně dýchat, uvolněte svá záda a všímejte si, jak se vaše příznaky začínají měnit. Pokud se bolest přesouvá na různá místa po těle, je to pro vás dobrým znamením, že zánět odstupuje. V případě, že se však bolest přesouvá do páteře a zhoršuje se ve stehnech, okamžitě změňte polohu.
Poloha kobry
Skvělým krokem k rychlé únavě od bolesti sedacího nervu je oblíbená poloha kobry. Lehněte si na břicho, končetiny nechte rovně natažené a poté se pomalu začněte podepírat v loktech a zvedněte svoji hruď. Pohled směřujte vzhůru a snažte se kontrolovaně dýchat do zadní prohnuté části. Sledujte, zda se mění vaše příznaky – dobrým znamením je opět centralizace bolesti do různých částí těla. Pokud se bolest v této poloze zhoršuje, jednoduše se vraťte do polohy vleže na zádech, několik minut relaxujte a poté pohyb opakujte.
Intenzivnější poloha kobry
Po úspěšném provedení předchozího cvičení je na čase, abyste jej zopakovali, ovšem s výraznější intenzitou. Opět si lehněte na své břicho, končetiny nechte rovně natažené a začněte pomalu zvedat horní část těla, přičemž namísto toho, abyste se opírali o lokty, se nyní opírejte o své dlaně – ujistěte se však, že je před provedením pohybu vaše spodní část zad zcela uvolněná. Cvik opakujte 10 až 15 krát a poté se uvolněte. Pokud se bolest zhoršuje, položte se zpět na břicho a chvíli relaxujte.
Udržujte vzpřímené držení těla
Aby bolest vašeho sedacího nervu odezněla co nejdříve, je nezbytné, abyste při sezení a stání vždy udržovali svá záda ve správné poloze. Pokud často sedíte, můžete použít malý polštářek nebo bederní válec, který vám pomůže udržet prohnutí v dolní části zad – měli byste jej položit za sebe na úroveň pasu. Při chůzi byste se měli zase snažit, abyste neměli záda příliš shrbená.
Zdroj: VeryWellHealth