Zarostlý nehet je častým problémem mnoha lidí. Pokud však nezpůsobuje silnou bolest ani infekci, můžete se o něj postarat z pohodlí domova.
K zarostlému nehtu na noze dochází ve chvíli, kdy okraje nehtu zarůstají do okolní kůže. Nejčastěji se tento problém týká palce u nohy. Stav může být velice bolestivý, a jak zmiňuje lékařka Judith Marcin, také se může objevit infekce. Zpravidla si můžete zarostlý nehet ošetřit doma, ale někdy mohou nastat komplikace, které již vyžadují zásah lékaře. Riziko potíží je vyšší, pokud trpíte například cukrovkou nebo jinými zdravotními stavy, jež jsou příčinou špatného krevního oběhu.
Příčiny zarostlého nehtu
Existuje řada příčin, které způsobují zarůstání nehtu. Například National Health Services uvádí, že zarostlý nehet je častým zdravotním problémem u lidí, které trápí nadměrné pocení nohou, typicky u dospívajících jedinců. I starší lidé mohou patřit do skupiny, která má větší tendenci k zarůstání nehtů. Kromě věku mezi další příčiny patří:
- Špatné stříhání nehtů
- Nepravidelné, zakřivené nehty
- Těsná obuv a ponožky
- Zranění nehtu
- Špatná hygiena
- Nesprávné držení těla
- Genetika
Jakým způsobem správně stříhat nehty na nohou, jsme již uváděli na ZdravémStravování.
Na vbočený palec platí snadná domácí péče. Pomůže i správná obuv a pravidelné stříhání nehtů
Stříhání zarostlého nehtu
Lehce zarostlý nehet si můžete ošetřit sami, nejdříve je ale potřeba, abyste si pečlivě prohlédli, jak moc je váš nehet vrostlý do kůže kolem nehtu. Veškeré náčiní, které použijete, před ošetřením vydezinfikujte lihem nebo peroxidem vodíku a nechte uschnout. Mezitím si ponořte nohu na 10–30 minut do teplé vody, můžete přidat epsomskou sůl nebo tea tree olej. Osušte nohy a jemně masírujte postižené místo, jak radí server Healthline.
Poté lehce seškrábněte kůži po stranách nehtu pilníkem nebo nástrojem na kůžičky, abyste odstranili odumřelé kožní buňky. Kraje nehtu se můžete pokusit mírně roztáhnout do rovna. Vložte malý kousek vaty, abyste nehet navedli k růstu jiným směrem. Noste boty s otevřenou špičkou, je-li to možné, nebo se špičkou širokou. Sledujte růst nehtu a podle potřeby vyměňte vatu. Vždy se snažte nehty u nohou stříhat rovně. Před a po dotyku nohou si umyjte ruce a očistěte i nehty.
Metody, jak léčit zarostlý nehet
Je mnoho způsobů, jak léčit zarostlý nehet, od domácích až po chirurgické. Ve většině případů si však můžete pomoci sami a zarostlý nehet léčit doma pomocí volně prodejných léků nebo prostředků, které máte k dispozici. Je-li však nehet infikován nebo způsobuje silnou bolest, budete muset navštívit lékaře, jak uvádí zdravotnice Jenneh Rishe.
Rishe také zmiňuje některé možnosti, jak léčit zarostlý nehet:
- Teplá mýdlová lázeň pro nohy.
- Použijte jablečný ocet.
- Podložte nehet v daném místě dentální nití nebo vatou.
- Aplikujte antiseptickou mast.
- Noste pohodlné boty a ponožky.
- Užívejte volně prodejné léky proti bolesti.
- Používejte chránič prstů.
- Zkuste ortézu.
- Zeptejte se lékaře na perorální antibiotika.
- Zvažte odstranění nehtu.