Spousta zahrádkářů šruchu zelnou na svých záhoncích nerada vidí. Velmi rychle roste a množí se, a tak ji považují za neužitečný plevel, kterého se rychle zbavují. Je to ale škoda.
Šrucha zelná (Portulaca oleracea) neboli portulák je jednoletá rostlina, která dosahuje vzrůstu až 40 centimetrů. Najdeme je prakticky po celém světě, a to včetně České republiky. Roste dokonce v Africe nebo Americe. Má načervenalý plazivý stonek a žluté květy. Dokáže přežít i v chudých půdách a i tam, kde je sucho.
Na první pohled plevel, ve skutečnosti zásobárna živin
To, co někdy považujeme za protivný plevel, může být zdraví prospěšnou bylinou, říká lékařka Hrefna Palsdottir. Platí to i o rostlině jménem šrucha zelná, která má v sobě vysoký obsah vitamínů, minerálů a dalších látek prospěšných pro lidský organismus. Obsahuje vitamíny C, E a skupinu vitamínu B. Z minerálů je bohatá na hořčík, draslík, vápník a dále omega-3 mastné kyseliny. Více než na kompostu by proto šrucha měla končit v kuchyni.
Využití šruchy zelné v kuchyni
Když si odmyslíte, že ji mnozí považují za plevel, můžete si ze šruchy zelné připravit i lahodná jídla. Má mírně kyselou a slanou chuť. Jedlé jsou stonky, listy i poupata květů. Lze ji přidat do salátů, opéct na pánvi nebo připravit dušením jako špenát. Klidně z ní uvaříte polévku i omáčku. Australští domorodci ji dokonce používají na pečení chleba.
Jak šrucha zelná pomáhá lidskému organismu
Díky výše uvedeným živinám je šrucha zelná nikoliv plevelem, ale výbornou zeleninou a léčivou bylinou. V lidovém léčitelství se využívá ke zklidnění a dezinfekci. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Může pomoci léčit zánět dásní nebo ulevovat od svalových křečí. Lze ji použít na léčení hemoroidů, průjmů, popálenin i vředů. Nedoporučuje se však její užívání v těhotenství a lidem, kteří trpí problémy se zažíváním a nachlazením.
Zdroj: Healthline