Po mnoho desetiletí patřilo pletení a háčkování k oblíbené činnosti žen, především žen v důchodovém věku. V současné době ale obliba pletení velmi klesá. Je mnohem snazší a jednodušší svetr či jiný pletený doplněk koupit. To je sice pravda, ale na druhou stranu je to i škoda, neboť bylo vědecky prokázáno, že pletení, nebo ruční práce obecně, přináší starším lidem mnohé výhody a pozitiva.
Pletení, jemná motorika a paměť
Jedním z pozitiv pletení pro starší osoby je zcela jistě procvičování jemné motoriky. Rytmická činnost pomáhá například k prevenci artritidy a zánětu šlach. Malé a přesné pohyby rukou a prstů, které pletení vyžaduje, jsou velmi prospěšné pro lidský mozek. Lidé, kteří se pravidelně věnují ručním pracím, mají mnohem lepší paměť a zároveň jsou kreativnější. Pletení je dynamická aktivita, kdy musí mozek přemýšlet a vizualizovat, aby vytvořil výsledný produkt.
Pletení a krevní tlak
Pletení či háčkování také souvisí s navozením určitého klidu a relaxace. Často se plete za poslechu příjemné hudby. To vše má samozřejmě pozitivní vliv na celkové naladění člověka, které se projeví i snížením krevního tlaku či zpomalením srdečních pulsů. Vědci také zjistili, že přibližně dvacet minut po zahájení pletení v krvi stoupá hladina endorfinu, kterému se přezdívá hormon štěstí. Dalším přínosem pletení je samozřejmě radost z vytvoření věci, kterou můžeme darovat svým blízkým.
Pletení a zrak
Drobné ruční práce jsou také prospěšné pro lidský zrak, neustálý pohyb ze strany na stranu oči zvlhčuje, což chrání zrak a snižuje riziko nemocí, jako je katarakta nebo makulární degenerace. Pletení či ruční práce obecně také pomáhají odvádět pozornost člověka od chronických bolestí, umožňují soustředit se pouze na konkrétní činnost. Ještě vás tyto výhody nepřesvědčily o tom, abyste začali plést i vy? Nikdy není pozdě.
Fotografie: Pixabay