Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, za žádnou cenu je neignorujte. Mohou být varováním před intolerance lepku.
Nesnášenlivost lepku je poměrně častý problém, který může přispět k řadě nepříjemných příznaků. V souvislosti s lepkem se rozlišují tři onemocnění – celiakie, alergie na lepek a neceliakální glutenová sensitivita (NCGS). Celiakie i NCGS se obvykle projevují průjmem či zácpou, únavou nebo nepříjemnou vyrážkou po těle. Pokud je na sobě začnete pociťovat i vy, raději se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem. Budete totiž muset udělat určité změny ve svém jídelníčku a změnit některé životní návyky, říká doktor Kris Gunnars.
Příznaky lepkové intolerance
Celiakie je autoimunitní porucha, jež se projevuje zánětem v tenkém střevě po konzumaci potravin, které obsahují lepek, uvádí Kelsey Trull. V důsledku toho následně dochází k poškození střevní výstelky a špatnému vstřebávání živin, což se projeví zažívacími potížemi, jako je zejména průjem nebo zácpa. Dále může tento problém přispět k soustavné únavě i po vydatném spánku. U NCGS jsou projevy podobné, nevede však k poškození střeva.
Stejně tak může být lepková intolerance dle lékařky Jerlyn Jones doprovázena chronickou bolestí, poruchami spánku a s tím spojenými psychickými stavy, jako je deprese a úzkost. Kromě toho se může podepsat také na stavu vaší pokožky. Někdy totiž lepek u citlivých jedinců může přispět ke stavu nazývanému dermatitis herpetiformis, který má za následek vznik puchýřů po celém těle. S příznakem nicméně dokáže snadno pomoci vhodná dieta.
Lidé trpící artritidou by se měli vyhnout nevhodným potravinám. Patří mezi ně i pečivo a červené maso
Lidé trpící intolerancí na lepek také často zažívají nevysvětlitelný úbytek hmotnosti. Takto se onemocnění typicky projevuje u dětí mladších 3 let, ani u starších jedinců ale nemusí být výjimkou. V některých případech poté lepková intolerance nemusí vést k žádným příznakům a zůstává neodhalena do doby, než se pacientův stav náhle, ale intenzivně zhorší.
Pokud jde o alergii na lepek (pšenici), ta je potravinovou alergií, kdy imunitní systém přehnaně reaguje na alergen, v tomto případě lepek. Objevuje se svědění a otok v ústech, kopřivka, nevolnost, zvracení, ztížené dýchání, může dojít i k anafylaktické reakci, varuje doktorka Elaine K. Luo. Reakce se rozvíjí do několika minut po pozření lepku. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak si podomácku poradit s nafouklým břichem.