V užitkových zahradách okolo rodinných domů často najdete růst libeček lékařský. Jedná se o vytrvalou bylinu, která se používá především při přípravě pokrmů.
Libeček většina lidí považuje za chutné koření, které by nemělo chybět třeba při přípravě masového vývaru. Dodá mu totiž výbornou chuť. Libeček lékařský může dosahovat výšky až dvou metrů. Má tlustý a rozvětvený oddenek, jenž se někdy kanduje. Původně rostl ve Středomoří, ale v českých zahradách už dávno zdomácněl.
K čem dalšímu je možné libeček využívat
Kromě vaření má libeček lékařský také léčebné využití, říká lékařka Meredith Bull. Sbírají se listy, lodyha i kořeny. Vyrábí se z nich esenciální olej nebo tinktury. Ze sušené nebo čerstvé byliny lze připravit odvar, který zlepšuje zdraví močových cest. Je proto vhodné ho užívat například při jejich zánětu.
Libeček jako léčivka
Když trpíte problémem s močovými cestami, například zánětem, lze ke stimulaci moči využít libeček. V minulosti se tato bylina používala při žaludečních poruchách, při kašli a respiračních nemocech, horečce, bolesti v krku, plynatosti nebo revmatismu. Pomáhá při dně a ledvinových kamenech. Má i antibakteriální účinky (zejména jako esenciální olej) a podporuje chuť k jídlu.
Jaké jsou nežádoucí účinky libečku
Libeček je poměrně bezpečnou bylinou. Nežádoucím účinkem je fotodermatitida, což je zánět pokožky vyvolaný přehnanou kožní reakcí na ozáření ultrafialovými paprsky. Vzniká po užití libečku a vystavení se slunečním paprskům. Je proto třeba pamatovat, že bezprostředně po jeho konzumaci není vhodné slunit se na sluníčku.
Libeček není vhodné užívat během těhotenství a v případě, že člověk trpí srdečním nebo ledvinovým onemocněním. Nevhodný je pro osoby s akutním zánětem ledvin nebo jejich poruchou. Libeček by se neměl používat v situaci, kdy člověk užívá léky – diuretika.
Zdroj: VeryWellMind