Mnoho jedinců a pacientů, často starších osob, užívá hned několik léků bez dohledu odborníků nebo si mění dávkování sami podle toho, jak jim to právě vyhovuje a podle toho, jak moc zapomínají lék užívat. To zvyšuje riziko nežádoucích vedlejších účinků.
Může to oslabit terapeutický účinek. Ovlivňujete tak lékové interakce s dalšími léky i potravinami. Léky totiž skutečně pomáhají jen v případě, že jsou správně dávkovány a správně užívány.
Chcete, aby léky skutečně fungovaly?
Přejete si, aby všechny vaše léky zabírali tak, jak mají? Stačí, když se budete držet pár osvědčených tipů a pravidel. V první řadě si vždy pečlivě přečtěte příbalové informace. Zvláštní pozornost věnujte informacím o doporučeném dávkování, době příjmu a možných interakcích s jídlem a pitím. Postupujte podle pokynu, protože účinek léků závisí na správném způsobu užívání.
Existuje mnoho pacientů, kteří jsou přesvědčeni, že pokud zvýší dávku léku, uzdraví se rychleji. Je to nejen hloupost, ale může to být i nebezpečné. Takže to nedělejte. A nepřestávejte užívat lék sami před ukončením léčby doporučené lékařem. Dokončete terapii, i když po několika dnech nepocítíte žádné příznaky. Totéž platí pro chronické léky, např. léky na cholesterol, krevní tlak apod.
Nikdy to nepřehánějte
Jak ukazuje studie, lidé nakupují léky a doplňky stravy příliš často na základě reklamy nebo rady člena rodiny nebo přátel. Tito lidé, ani reklamy přitom nemají v této oblasti odborné oblasti a neznají váš zdravotní stav a potřeby. Nyní se nacházíme v obtížném období, kdy chceme chránit své zdraví více, než kdy předtím.
Informace o cenných vitamínech, doplňcích, zázračných přípravcích a metodách, které snižují riziko nakažení virem Covid-19 se rychle šíří nejen na internetu, ale také v televizi a mezi lidmi.
Nepropadejte panice a nekupujte všechny volně prodejné léky a doplňky, které vidíte. Pamatujte, že každý z nás má individuální zdravotní potřeby. Přípravek, který pomohl kamarádovi, možná nebude vhodný pro vás.
Máte-li pochybnosti, ptejte se svého lékárníka
Máte v plánu kromě léků na předpis užívat také léky nebo doplňky stravy bez předpisu? Rozhodně se nezapomeňte se poradit s lékárníkem ve vaší lékárně, anebo se svým lékařem.
Nyní, když se v důsledku pandemie může čekací doba na lékařskou pomoc prodloužit, je to lékárník, který vás upozorní na možné interakce a nasměruje vás k eliminaci léků s podobnými mechanismy účinku.
Pokud používáte určitý lék poprvé a nejste si jisti, jak ho správně užívat, nebo pokud máte otázky, kdy jej máte užít, lékárna je dokonalým místem, kde vám vyškolený odborník může poskytnout jasné a srozumitelné rady. Další možností je kontaktovat svého lékaře telefonicky a zeptat se ho, zda další léky nebudou kolidovat s tím, co již užíváte.