V rámci zdravé výživy jsme nabádáni k tomu, abychom do svého jídelníčku zařadili častou konzumaci semen. Patří k nim i lněné semínko, které pochází z jedné z nejstarších rostlin pěstované člověkem.
Lidé pěstovali len jako plodinu pro výrobu plátna už ve starověkém Egyptě a Číně. Dokonce si byli vědomi léčivých účinků lněného semene, takže se dostalo až do ajurvédské medicíny. Těžko si lze představit, kolik síly se nachází v něžném květu modré barvy, z něhož se pak vytvoří zdraví prospěšná semínka. Kdo se rád stravuje zdravě, tomu by v jídelníčku tato semena chybět neměla, říká lékařka Jared Meacham.
Co všechno lněná semena obsahují
Lněná semena si ceníme pro jejich obsah vitamínů skupiny B a E, minerálů vápníku, hořčíku, železa, manganu, fosforu, draslíku, selenu nebo zinku. V semínkách najdeme také omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a proteiny. Jedná se tedy o veskrze zdravou potravinu, která by v jídelníčku moderního člověka chybět neměla.
Jaké jsou léčivé účinky lněných semínek
Lněná semena jsou vhodným léčivým prostředkem při zácpě, zánětu žaludku a střev, při vředové chorobě žaludku nebo dvanáctníku. Vždy je ale třeba dodržet způsob podání. Při nemocech žaludku a dvanáctníku je vhodné semeno před konzumací macerovat, aby se vytvořil sliz. Při zácpě stačí sníst celá semena.
Při onemocnění jater je možné užívat lněný olej, který má velmi dobré účinky. Pomáhá také při ateroskleróze a snižuje hladinu LDL cholesterolu. Lněná semena dále obnovují střevní mikroflóru, zlepšují stav pokožky a vlasů, snižují krevní tlak.
Pro ženy v menopauze
U žen v menopauze dochází k poklesu tvorby estrogenu. Lněné semínko upravuje hormonální nerovnováhu, protože obsahují fytoestrogeny. Pravidelná konzumace těchto semínek reguluje menstruační cyklus a v těhotenství dodávají stopové prvky a živiny, jež jsou důležité pro vývoj plodu.
Jak nejlépe lněná semínky užívat
Semínka ze lnu lze konzumovat ve formě slizovitého želé. Stačí je večer zalít vřící vodou a nechat do rána při pokojové teplotě. Vytvoří se sliz, který je možné ráno na lačný žaludek vypít. Takto si semena zachovají důležité vlastnosti omega-3 mastných kyselin. Semínka ovšem můžete podrtit ve hmoždíři a přidávat pak do jogurtu nebo ráno do misky s müsli. Získáte jídlo s plnohodnotnými živinami potřebnými pro lidský organismus.
Pro koho nejsou lněná semínka vhodná
Při konzumaci lněných semen je třeba dodržovat i pitný režim, aby nevznikla střevní obstrukce. Stačí si pohlídat příjem tekutin. Není dobré je jíst při přítomnosti kamenů v močovém měchýři nebo žlučníku. Někteří lidé mohu po požití lněných semen trpět nadýmáním.
Zdroj: Healthline