Když lidé v minulosti potřebovali použít sedativum a neměli k dispozici morfin, nejčastěji sáhli po locice jedovaté. Tato dvouletá léčivka má účinky podobné opiu.
Dříve si lidé vypomáhali při tlumení bolestí různými způsoby. Jedním z nich byla bylina podobná bodláku a pampelišce a říkalo se jí „opium chudých“. Její účinky však využíváme i v současné době jako anestetikum a uspávací prostředek. Na co všechno se používá? Více prozradila lékařka Kim Chin.
Domovinou byliny jsou země ve Středomoří
Locika jedovatá (Lactuca virosa) má domovinu v oblasti Středozemního moře, roste ale i v Severní Americe, kde ji Indiáni využívali jsou tradiční drogu. Až do poloviny předminulého století se bez ní neobešli lékaři, když neměli po ruce opium. Locika jedovaná obsahuje locikové opium, které má účinky podobné pravému opiu. Její výhodou je, že nezpůsobuje závislost. Na druhou stranu má ale i negativní účinky v podobě zvýšeného pocení nebo závratí.
Lactucin a lactucopicrin v hlavních rolích
Pryskyřičná mléčná míza, která se nachází v locice jedovaté, obsahuje lactucin a lactucopicrin. Ty se vyznačují sedativním účinkem, což lze využít třeba při bolestech hlavy, jako je migréna, místo jiných analgetik. Kromě toho tyto látky pomáhají s nespavostí, protože po jejich požití se vytvářejí pocity relaxace a euforie. Locika jedovatá pomáhá i při úzkostech jako mírné sedativum, odstraňuje stres. Ocení ji i ti, co trpí na kašel. Bylina má totiž i antitusické vlastnosti.
Sušená locika jedovatá
K použití lociky se lidé uchylují zejména proto, že je nenávyková a zcela legální. Na rozdíl od opia nezanechává pozitivní výsledek při testech na drogy. Nejlépe se účinné látky v locice divoké uchovají usušením byliny, a to kořenů i listů. V této formě se kouří, přičemž množství by nemělo přesáhnout hranici 30 g, aby nedošlo k předávkování.
Pije se i čaj, a to třikrát denně, uvařený z 1 až 2 čajových lžiček sušených listů po dobu 10 až 15 minut. Užívání lociky jedovaté není vhodné v těhotenství, při alergii na ambrosii, při užívání některých sedativních léků či při zvětšení prostaty.
Zdroj: Healthline