Lupénka je nebezpečné onemocnění, které kromě loktů a kolen může postihnout také vaše nehty. Naštěstí však existuje několik druhů léčby.
Lupénka je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které obvykle způsobuje, že vaše tělo začne produkovat příliš mnoho kožních buněk. To může zase vést k tomu, že se na vaší kůži začnou vytvářet silné, svědivé a šupinaté skvrny. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že příznaky mohou postihnout také vzhled a strukturu nehtů – a to mnohem častěji na rukou než na nohou. Ve skutečnosti se až 82 % lidí s lupénkou mohou vyskytnout tyto změny, a v některých případech mohou být nehty dokonce jedinou částí těla, kterou tato nemoc postihne, říká doktorka Clare Wightman.
Příznaky lupénky nehtů
Lupénka nehtů se může u každého člověka projevovat jinými příznaky, a to od mírných až po závažné změny. Mezi ty nejčastější však patří:
- Malé jamky v nehtech: Lupénka může způsobit, že nehty začnou ztrácet buňky, což má za následek výskyt malých jamek připomínající díry od špendlíku.
- Změny tvaru nebo tloušťky nehtu: Slabost struktur, které podpírají nehty, může způsobit, že se vaše nehty začnou drolit nebo měnit tvar.
- Oddělování nehtového lůžka: V případě lupénky nehtů může dojít k oddělení nehtu od jeho lůžka, což je kůže pod nehtovou ploténkou.
- Zbarvení nehtů: Mohou se objevit zejména žlutočervené skvrny připomínající kapky oleje.
- Krev: Pod nehty se mohou při lupénce objevit také krvavé skvrny.
Léčba lupénky nehtů
Dermatologové obvykle léčí lupénku nehtů stejnými způsoby, které se používají při léčbě běžné lupénky. Příznaky ve většině případů zmizí po 4 až 12 měsících, a proto je vhodné být trpělivý. Pomoci vám mohou například lokální léky, jež se aplikují přímo na nehty jednou nebo dvakrát denně. Ty můžete aplikovat v různých formách, jako je například mast, krém nebo lak na nehty. Dále vám může pomoci také lokální léčba vitamínem D, který účinně pomáhá zmírnit zánět a zpomalit nadměrnou tvorbu kožních buněk.
V některých případech vám dermatolog může do nehtu nebo do jeho okolí aplikovat pomocí injekce kortikosteroid. Jedná se o velmi užitečný způsob, jak zmírnit zesílení nehtů, jejich zbarvení a také oddělování od kůže. Pokud lokální léčba nepomáhá, může odborník doporučit perorální léky – ty však mohou mít vedlejší účinky, a proto je dobré se vždy řádně poradit s dermatologem o tom, co můžete očekávat, pokud některý z nich začnete užívat.
Domácí léčba
Nevzhledné lupénky nehtů se můžete pokusit zbavit také pomocí domácí léčby. Je ovšem důležité zmínit, že neexistují téměř žádné vědecké důkazy o tom, že by se v tomto případě osvědčila lépe než léky. Mezi nejlepší přírodní prostředky, které můžete zvolit pro zmírnění příznaků, patří především:
- kurkuma,
- sůl z Mrtvého moře,
- aloe vera.
Tyto přírodní léčivé prostředky můžete použít lokálně, nebo je přidat do svého pravidelného jídelníčku. Přestože neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by prokázaly jejich účinnost, můžete je přidat do svého jídelníčku pro jejich další prospěšné účinky. Pomohou vám například snížit riziko některých nemocí a podpoří obranyschopnost vašeho imunitního systému.
Zdroj: Healthline, National Center for Biotechnology Information