Lymfatická masáž je skvělý způsob, jak podpořit a zároveň udržet dobrou funkci svého lymfatického systému. Zde najdete jednoduchý postup, jak na to.
Lymfatický systém je nedílnou součástí těla, která pomáhá přirozenými pohyby hladké svalové tkáně odstraňovat odpadní látky z těla. Operace, zdravotní poškození nebo jiné potíže však mohou narušit jeho funkci, a způsobit tak hromadění tekutin v uzlinách (což je stav známý také jako lymfedém). Proto abyste se udrželi v co nejlepší formě, můžete si čas od času udělat pravou lymfatickou masáž správných částí těla, říká doktorka Debra Rose Wilson. Níže se můžete podívat, jak na to.
Lymfatická masáž nohou
Cílem lymfatické nohou je otevřít lymfatické cévy, aby nahromaděná tekutina mohla odtékat zpět do lymfatických uzlin umístěných v tříslech. Ačkoliv existuje mnoho různých způsobů, jak na to, všechny mají stejný konečný cíl – uvolnit tekutinu, aby se vrátila zpět nahoru přes lymfatické uzliny. Mezi nejjednodušší způsoby, jak ji provést, patří následující postup:
- Než začnete s masáží nohou, proveďte lymfatickou masáž horní části těla. V tomto pořadí postupujte ve třech fázích pročištění nadklíčkové oblasti, podpažní oblasti a oblasti vnitřního loktu (tím zajistíte, aby byl systém čistý a tekutina mohla odtékat nahoru). Stačí však použít lehký tlak – pokud pod kůží cítíte svaly, tlačíte příliš silně.
- Masáž nohou nyní začněte provádět v nejvzdálenějším bodě od zranění nebo postižené oblasti a postupujte směrem dolů (pokud vám například otéká kotník, začněte masáž v horní části nohy).
- Jednu ruku poté položte na vnitřní stranu nohy a druhou na zadní, přičemž jemným tlakem napínejte kůži od vnitřní strany nohy směrem nahoru a ven ke kyčli. V tomto pohybu pokračujte dolů po noze, dokud si nedosáhnete na kolena. Poté začněte natahovat kůži směrem nahoru k podpaží a opakujte to 10 až 15krát.
- Nyní jste dokončili očistný krok lymfatické masáže.
Průvodce reabsorpcí
Druhou částí lymfatické masáže je zpětné vstřebávání. Začněte opět na postižené části těla, která je nejdále od tělesného jádra (například konečky prstů nebo rameno) a jemnými, krouživými pohyby s dostatečným tlakem masírujte povrch kůže od konečků prstů k ruce, od ruky k lokti a od loktu k rameni. Jakmile budete hotovi, postupujte podle následujících kroků:
- Obě ruce si položte za kolena a začněte pumpovat zadní část klouzavým pohybem směrem nahoru (10 až 15krát). Nyní je koleno připraveno přijmout zpět tekutinu z dolní končetiny.
- Jednu ruku položte na horní část holeně, druhou za nohu, napněte kůži pohybem směrem nahoru a poté ji uvolněte. Poté pokračujte směrem dolů k oblasti kotníků – postup opakujte směrem dolů přes kotník a chodidla, vždy hlaďte směrem nahoru.
- Masáž ukončete jemným vytlačením tekutiny v prstech na nohou směrem vzhůru.
A jak poznáte, zda masáž provádíte správně? Váš lymfedém by se neměl po dokončení zlepšovat a do několika dní by měl kompletně zmizet. Většina odborníků doporučuje, aby si lidé na celý proces vyhradili alespoň 20 minut denně (pokud však nemáte během dne dostatek času, zkuste pravidelně provádět alespoň očistnou fázi). Také byste neměli zapomínat pít vodu, protože dobře hydratovaná tkáň pomáhá odvádět odpadní látky.
Zdroj: Healthline