Znáte účinky magnézia? Prozradíme vám, jaké účinky má na náš organismus a proč byste ho měli pravidelně doplňovat.
Co je magnézium?
Magnézium nebo hořčík je minerální látka, která je mimořádně důležitá pro správné fungování většiny buněk v našem těle. Magnézium tedy zajišťuje tedy zdravé fungování našeho organismu, a to především:
• je důležité pro matku v těhotenství a zdravý vývoj děťátka,
• zlepšuje metabolismus cukrů a tuků,
• snižuje vysoký krevní tlak a upravuje poruchy srdečního rytmu,
• zmírňuje záchvaty průduškového astmatu,
• snižuje výskyt záchvatů migrény a zmírňuje její průběh,
• zabraňuje nadměrnému ukládání vápníku v těle,
• zmírňuje předmenstruační a menstruační bolesti,
• působí proti svalovému napětí a křečím,
• potlačuje chronickou únavu a nespavost,
• pomáhá při nadměrné fyzické a psychické zátěži.
Magnézium by si měli doplňovat i ženy užívající hormonální antikoncepci, kojící maminky, cukrovkáři, ale například i sportovci.
Jak magnézium doplňovat?
Nedostatek magnézia v organismu provází množství nepříjemných projevů od únavy, bolestí hlavy, nespavosti, nervozity a úzkosti, přes problémy se srdcem, svalové křeče až po žaludeční křeče a průjem.
Proto je mimořádně důležité, abychom v organismu udržovali optimální hladinu magnézia. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je v rozsahu 300 – 420 mg, přičemž však třeba zohlednit pohlaví, věk a další faktory, jakými jsou například již zmíněné těhotenství či zvýšená psychická a fyzická zátěž. Tuto dávku byste rozhodně neměly překročit, protože vyšší dávka magnézia může vést k průjmu.
1. Správná strava
Optimální je, pokud si správnou hladinu magnézia dokážete udržet správnou životosprávou. Na magnézium jsou bohaté zejména ořechy (zejména mandle a kešu), luštěniny a ryby, listová zelenina, špenát, celozrnné výrobky, ale například i čokoláda 😉 Za výborné zdroje hořčíku se považují i datle, banány, ananas, sezam, droždí či pšeničné klíčky. Magnézium se nachází dokonce i ve vodě, přičemž tvrdá voda ho obsahuje více než měkká. Existují však i potraviny, které mohou způsobovat nedostatek hořčíku. Patří k nim alkohol, nadměrně slané a mastné jídla i sladké nápoje, ale i káva.
2. Výživové doplňky
Pravdou však je, že ačkoli hořčík obsahují mnohé potraviny, nachází se v nich jen v malých dávkách. Proto je vhodné doplňovat ho i ve formě výživových doplňků.
V lékárnách najdete množství přípravků s obsahem magnézia. Důležitý je v tomto případě obsah využitelného hořčíku. Ideální je sáhnout po přípravku, který magnézium kombinuje s vitamínem B6, který jeho vstřebávání hořčíku zlepšuje.
Na rychlé doplnění magnézia, tedy například při bolestech hlavy nebo svalových křečích, jsou vhodné šumivé tablety, protože obsahují vyšší dávku hořčíku. Na dlouhodobé užívání, optimálně v délce až několik měsíců, jsou naopak vhodné klasické tablety. Užívejte přitom magnézium během jídla, podpoříte tak jeho vstřebávání.
A ještě jedna malá rada na závěr: Vhodné přípravky s obsahem magnézia v internetových lékárnách Dr.Max a Benu. Při jejich nákupu můžete ušetřit, pokud využijete DrMax slevový kupon nebo Benu slevový kód.