Majoránka, aromatická bylinka, kterou známe zejména z kuchyně, kde ji používáme na dochucení bramboráku, polévek či zvěřiny. Poslední dobou se začíná těšit stále větší oblibě a na své zahrádce, balkóně či jen tak za oknem v květináči ji pěstuje čím dál tím více lidí. Tato bylinka ale umí mnohem více, než jen dodat různým pokrmům tu správnou chuť, má totiž i mnoho pozitivních účinků na naše zdraví.
Majoránka zahradní pochází původně ze Středomoří, kde ji používali již staří Egypťané, Řekové i Římané a odkud se v době křižáckých výprav ve středověku začala postupně šířit i do zbytku Evropy.
V kuchyni má majoránka velmi široké využití, čerstvá i sušená se používá jako univerzální koření, její velkou předností je, že neztrácí aroma a velmi dobře se snoubí i s ostatními druhy koření. Kromě dochucování polévek či masitých pokrmů, lze majoránku použít i do omáček či salátů. Velmi hojné je její využívání při zabíjačkách.
Majoránka pomůže při problémech s trávením i při stresu
I když je majoránka považována spíše za koření než za léčivou bylinku, lze ji velmi účinně použít v boji proti rozmanitým zdravotním problémům. Její blahodárný účinek byl zaznamenán hlavně v souvislosti s trávicí soustavou.
Látky obsažené v majoránce podporují tvorbu žaludečních šťáv, čímž usnadňuje trávení, ale dobře působí například i při nadměrné plynatosti a obecně podporuje chuť k jídlu. Zároveň má pozitivní vliv také na nervovou soustavu, pomáhá k navození pocitu klidu při rozčílení či stresu. Odstraňuje rovněž nespavost, bolesti hlavy a migrénu.
Majoránka pomáhá také při ženských potížích, zánětech či nachlazení
Při nachlazení se majoránka doporučuje jako jedna z bylinek, která usnadňuje rýmu a pomáhá při prochladnutí. Pokud vás trápí senná rýma, můžete namočit tamponek do odvaru z majoránky a následně si ho vložit do nosních dírek k inhalaci.
Díky obsahu antioxidantů je majoránka účinnou zbraní i proti nejrůznějším zánětům. V neposlední řadě pomáhá rovněž při ženských problémech, usnadňuje a ulehčuje bolestivou menstruaci, reguluje hladinu hormonů, například v souvislosti se syndromem polycystických vaječníků. Novopečeným maminkám pomáhá s tvorbou a vylučováním mateřského mléka.
Jak majoránku používat?
Majoránku nemusíte používat pouze jako koření, ale pokud toužíte po využití jejích léčivých vlastností, vhodnější je připravit si z ní speciální čaj. Stačí do hrnku vložit lžičku sušené majoránky, přelít vroucí vodou a nechat louhovat přibližně tři minuty.
Z čerstvé majoránky lze připravit majoránkový olej, stačí tři lžíce majoránky smíchat se sto mililitry oleje a nechat přibližně čtyři týdny odstát. Následně je nutné směs přecedit a uskladnit na tmavém místě. Tak jako u ostatních bylinek i u majoránky ale platí její užívání nepřehánět a zcela by se její konzumaci měly vyhnout těhotné ženy.
Fotografie: Pixabay