Roste vám na zahradě černý rybíz? Možná využíváte jeho bobulovité plody ke konzumaci nebo výrobě domácího sirupu, ale tímto by to rozhodně nemělo skončit. U černého rybízu nejsou ceněné totiž jen jeho plody, ale pro vaše zdraví může hodně udělat i odvar z jeho listů.
Pokud tedy nyní máte možnost, neváhejte listy sesbírat, usušit a máte zásobu zdraví na celý rok. Listy se sbírají hned čerstvé, tedy od května až do odkvětu. Čím jsou lístky mladší a svěžejší, tím lépe budou vybaveny účinnými látkami. Listy sbírejte na místě, kde nemohou být kontaminovány zplodinami nebo toxickými látkami. Sušíme je na slunci, dokud nejsou listy zcela proschnuté. Měly by si zachovat svou zelenou barvu.
Čaj z listů černého bezu se v lidovém léčitelství využívá již tradičně. Hodí se při nachlazení, k léčbě dny, revmatismu, nemocí močového měchýře nebo i při kožních onemocněních. Ve skutečnosti jsou to totiž právě samotné listy, které obsahují až dvojnásobnou dávku vitamínu C oproti bobulím a jsou plné antioxidantů a látek, které podporují imunitní systém a správné obranné reakce těla.
Účinky listů černého rybízu
S čím ještě vám listy černého rybízu mohou pomoci?
- Podpora imunitního systému
- Detoxikační a potopudně účinky
- Odstraňují průjem, upravují trávení a vylučování
- Eliminují kyselinu močovou z kloubů
- Vhodné při chronické bolesti kloubů a zánětech šlach
Jak čaj připravit? Čaj se připravuje ze sušených listů. Ty je ideální skladovat ve vzduchotěsné nádobě v chladu a suchu, aby dlouho vydržely aromatické a plné léčivých látek. Jednu čajovou lžičku sušených listů je potřeba zalít 250 ml vroucí vody a nechat 10 minut odstát. Poté odvar sceďte a ještě zatepla pijte. Čaj má mírně nakyslou chuť a pije se dvakrát až třikrát denně. Nemá nežádoucí účinky, většina lidí jej perfektně snáší a nepociťuje žádné obtíže.
Vnitřní užití
Kromě čaje se v léčitelství či tradiční medicíně využívá i olej ze semen černého rybízu. Ten si těžko vyrobíte sami, ale dá se pořídit ve specializovaných prodejnách. Většinou se dávkuje po lžičkách a slouží k přirozenému posílení imunity v situaci, kdy se například opakovaně vrací tytéž nemoci.
Vnější použití
Odvar z listů lze využívat i k léčbě vnějších potíží. V prvé řadě se hojně využívá jako kloktadlo. Pomáhá při zánětech v dutině ústní nebo při bolestech v krku. V takovém případě je nejsnazší připravit si čaj běžným způsobem nebo jej udělat i mírně silnější, nechat jej zcela vychladnout a poté kloktat běžným způsobem tak, aby se tekutina dostala co nejdále do krku. Odvar totiž pomáhá i ošetřovat a posilovat hlasivky, takže může být skvělým doplňkem pro pěvce nebo ty, co musí v práci často a hodně mluvit. Odvar z listů hojí také kožní záněty a podporuje regeneraci kůže po úrazech – například po popáleninách.
Fotografie: Pixabay, Freepik