Mamografický screening se doporučuje především ženám nad 40 let, u nichž existuje zvýšené riziko rozvoje rakoviny prsu.
Mamografie může pomoci odhalit vážná onemocnění, jako je například rakovina prsu, ale i cysty či usazeniny vápníku v prsu. Přestože toto screeningové vyšetření může být mírně nepříjemné, je nezbytné k včasné detekci rakoviny prsu, a tím přispívá k jejímu vyléčení. Navíc trvá pouhých 20 minut, je to jen krátký čas, který můžete obětovat pro své zdraví. Každoroční mamografie je důležitá především pro ženy od 40 let věku.
Co přesně je mamograf
Pokud vám lékař doporučí, nebo dokonce nařídí mamograf, jedná se o rutinní screeningové vyšetření ke kontrole rakoviny prsu nebo jeho změn, které trvá pouhých 15–20 minut. Při provádění testu technik pořídí několik snímků vašeho prsu, které mohou odhalit nebezpečné abnormality, jak informuje Valinda Riggins.
Jakmile se snímky dostanou k vašemu lékaři, ten nadále určí, jaký bude postup. V případě bulky nebo jiných příznaků rakoviny prsu nařídí diagnostické mamografické vyšetření, což je rozsáhlejší vyšetření, obvykle vyžaduje více rentgenových snímků, aby lékař získal pohled na vaše prsa z více pozic, jak uvádí Deborah Weatherspoon.
Narkóza je důležitou součástí medicíny. S jejími riziky má však zkušenost žena, která se při ní probudila
Proč by na mamografii měly chodit ženy od 40 let věku
Přestože rakovina prsu není záležitostí výhradně starších žen, riziko rozvoje nemoci se začíná zvyšovat po 40. roce věku, proto je ženám nad 40 let doporučováno začít pravidelně chodit na mamografii, a to každoročně. Včasné odhalení rakoviny prsu je klíčové pro její úspěšné vyléčení, jak uvádí server Healthline.
Samozřejmě i mladším ženám je doporučována pravidelná kontrola u lékaře, popřípadě podstoupení mamografického screeningu. Nicméně spousta z nich se obává potenciálně nepříznivých účinků testu, rizika spojeného s vystavením radiace. Ovšem taková rizika jsou minimální a rozhodně by neměla odrazovat ženy od podstoupení vyšetření, jak uvádějí odborníci.
Nikdy nepodceňujte prevenci v podobě pravidelných vyšetření prsů, mamografických screeningů, ale i samovyšetření, které můžete provádět z pohodlí domova, kdykoli se vám zachce. O postupu, jak správně provést samovyšetření prsů, jsme již informovali na ZdravémStravování.