Máslo je již dlouho předmětem sporů ve světě výživy. Zatímco někteří tvrdí, že moc zdravé není, protože zvyšuje hladinu cholesterolu a ucpává tepny, jiní zase říkají, že je to zdravý a výživný druh potraviny. V posledních letech bylo naštěstí provedeno mnoho výzkumů, které hodnotily možné zdravotní účinky másla. V dnešním článku se blíže podíváme na máslo, zda je to dobré nebo špatné pro vaše zdraví.
Máslo a jeho využití…
Máslo je mléčný výrobek vyrobený mícháním mléka, což je proces oddělující pevné složky (tuky) od kapaliny, známé jako podmáslí. Ačkoli máslo je také vyrobeno z mléka jiných savců jako ovce, kozy či buvol, tento článek se zaměřuje pouze na máslo vyrobené z kravského mléka. K dispozici máme dnes mnoho různých druhů másla: solené, nesolené, máslo ghee a další typy. Díky vysoké koncentraci tuku má máslo bohatou chuť a krémovou strukturu.
S některými másly se dobře pracuje obzvláště při vysokém ohřevu, jako je např. restování, smažení, ale i pečení. Přidávat se může také do krémů, dezertů, mazat na chléb, omastit s ním těstoviny, brambory.
Souhrn: Máslo je mléčný výrobek, který se tradičně vyrábí z kravského mléka, i když je k dispozici mnoho různých odrůd. Používá se při vaření, pečení a může být přidáno do mnoha různých jídel.
Nutriční hodnoty másla
Jedna polévková lžíce (14 g) másla poskytuje následující živiny:
-
Kalorie: 102
-
Celkový tuk: 11,5 gramů
-
Vitamin A: 11% RDI
-
Vitamin E: 2% RDI
-
Vitamin B12: 1% RDI
-
Vitamin K: 1% RDI
Ačkoli má máslo vysoký obsah kalorií a tuku, obsahuje také řadu důležitých živin. Například je dobrým zdrojem vitamínu A, vitaminu rozpustného v tucích, který je nezbytný pro zdraví kůže, imunitní funkce a zdravé oči. Obsahuje také vitamín E, který podporuje zdraví srdce a působí jako antioxidant na ochranu buněk před poškozením molekulami zvanými volné radikály. Kromě toho máslo obsahuje i malé množství dalších živin, včetně riboflavinu, niacinu, vápníku a fosforu.
Souhrn: Máslo nepopiratelně obsahuje vysoký obsah kalorií a tuku, ale také obsahuje několik velmi důležitých živin, včetně vitaminů A a E.
Výhody a nevýhody másla
-
Máslo je dobrý zdroj konjugované kyseliny linolové – CLA. Je to druh tuku, který může mít schopnost bojovat proti rakovině, pomáhat snižovat tělesný tuk a zlepšovat imunitní funkce.
-
Obsahuje také butyrát – druh tuku, který zlepšuje zdraví zažívání, snižuje záněty a podporuje kontrolu hmotnosti podle studií na lidech i zvířatech.
-
Máslo má vysoký obsah nasycených tuků, které jsou v dnešní době velkým strašákem. Ovšem jen tehdy, je-li jich ve stravě příliš.
-
Máslo má vysoký obsah kalorií, což může přispět ke zvýšení tělesné hmotnosti, pokud je konzumováno ve vysokém množství.
Co na to věda?
-
Navzdory své pověsti jako ne příliš zdravá potravina, většina výzkumů ukazuje, že máslo může být zahrnuto do moderního a zdravého jídelníčku s několika přínosy pro zdraví. Například jeden přehled 16 studií zjistil, že vyšší příjem mléčných potravin s vysokým obsahem tuku, jako je máslo, byl vázán na snížené riziko obezity.
-
Další rozsáhlá studie, provedená u více než 630 000 lidí uvedla, že konzumace másla byla spojená se 4% nižším rizikem diabetu typu 2.
-
Nejen to, ale další výzkumy ukazují, že konzumace mírného množství mléčných potravin, jako je máslo, může být spojena s nižším rizikem srdečního infarktu a mozkové mrtvice.
-
Některé studie však ukazují, že konzumace másla může mít nepříznivé účinky na zdraví. Jedna 5týdenní studie u 47 lidí zjistila, že mírný příjem másla zvýšil rizikové faktory srdečních onemocnění, včetně celkového a LDL (špatného) cholesterolu ve srovnání s olivovým olejem. Podobně další studie uvádí, že konzumace 50 gramů másla denně po dobu 4 týdnů zvýšila LDL (špatný) cholesterol u 91 dospělých.
-
Kromě toho máslo má vysoký obsah kalorií a nasycených tuků, takže je důležité hlídat si příjem nasycených tuků a dbát také o příjem tuků nenasycených, ty by měly ve stravě převažovat.
Kolik másla je tedy ještě v normě?
Doporučuje se omezit příjem nasycených tuků na méně než 10% celkových denních kalorií. Příklad: pokud budete jíst 2 000 kalorií denně, mělo by to být přibližně 22 gramů nasycených tuků – nebo cca 3 lžíce (42 gramů) másla. Proto je nejlepší držet se 1 až 2 lžíce (14–28 gramů) denně, v kombinaci s jinými zdravými tuky, jako je olivový olej, ořechy, semena, kokosový olej, avokádo a tučné ryby.
Souhrn: Konzumace másla s mírou může být spojována s nižším rizikem obezity, diabetu a srdečních problémů. Mělo by se však konzumovat spolu s dalšími zdravými tuky jako součást zdravé stravy.
Obrázky: pixabay.com