Máte už vyladěný letní jídelníček? Co jíst pro lepší zdraví i postavu v létě? A víte, že léto souvisí se zdravím srdce? (1.díl)

Letní jídelníček se od toho jarního, podzimního i zimního liší. V podstatě každé roční období je něčím specifické. My se dnes zaměříme na jídelníček v létě. Špatně vyladěný jídelníček totiž vede k řadě zdravotních potíží. Od různých zánětů, až po infarkt. A o nemoci určitě nikdo nestojí. Proto si právě dnes v tomto příspěvku prozradíme, jak by měl takový letní jídelníček vypadat. Pomůže nám to cítit se fit a mít skvělou figuru do plavek.

Proč měnit jídelníček?

V každém ročním období funguje lidské tělo jinak. Léto není výjimkou. Správným jídelníčkem posílíme tělo a své zdraví. Nevhodným ho naopak oslabíme. Mimo jídla patří k létu i smích. Víte, že smích posiluje imunitu? Proto si k jídelníčku, přidejte i smích.

Radostné emoce jsou totiž spojeny se srdcem, a to je společně s tenkým střevem odpovědné za naší krev. Srdce a střevo jsou v tomto období citlivé. Oslabení těchto dvou orgánů může vést k řadě potíží. Střevo je zodpovědné za to, jakou krev srdce po našem těle rozvádí. Střeva jsou tedy klíčem dobrého zdraví a závisí na nich celková fyzická i psychická kondice.

V dnešní době má mnoho lidí střeva poškozená stravou chudobnou na vlákninu a obsahující nadbytek tuků, mléka a mouky. Kvalitní jídelníček, postavený na obilí, luštěninách a zelenině, může naše střeva uvést opět do pořádku. Naše orgány spolu komunikují, pomáhají si. Nevhodnou stravou si tak můžeme zadělat jednoduše na problém.

Příklad:

Pokud své srdce přehříváme nevhodnou stravou či neustálým vypětím (stresem), tenké střevo mu jde ihned na pomoc a začne část horka odvádět. Jak? Využije k tomu močový měchýř, kudy část horka dostane z těla ven. A horkost = zánět. Při močení pak může člověk pocítit pálení, řezání, bolest i bez bakteriálního nálezu. To je pouze jeden z příkladů, o tom, jak si naše orgány pomáhají a jak tělo funguje. Nevhodným jídelníčkem si můžeme způsobit snadno zánět.

Jak poznat, že vše není tip top

Celkové zdraví jde poznat i v obličeji. Pokud srdce nepracuje tak, jak má, projeví se to na nedostatečném prokrvení. To může být bledost pokožky obličeje, protože tělo nedostává potřebnou výživu. Srdce však řídí i cévy, ty mohou být ucpané, v takovém případě je pokožka nafialovělá. Stav srdce lze vypozorovat také podle jazyka či špičky nosu. Zdravý jazyk je lesklý, růžový. Jestliže se na špičce nosu objeví akné, flíčky atd., může to signalizovat právě problémy se srdíčkem.

V podstatě celý obličej je zrcadlem našeho srdce. Stav srdce prozradí také gestikulace a řeč. Chybí-li srdci energie, hovoří lidé pomalu, zkrátka bez energie. Nebo téměř vůbec. Pokud je energie nadbytek, je řeč rychlá, člověk se může i zakoktávat. Přitom i rychle gestikuluje a pohybuje rukama. Právě léto je období, kdy můžete podpořit zdraví svého srdce a dopřát mu veškerý komfort. Srdce ovlivňuje i naši psychiku a psychika zase ovlivňuje zdraví srdce.

Příznaky přetíženého srdce

  • Neklidný spánek

  • Špatné sny

  • Bušení srdce

  • Noční pocení

Právě stravou v letním období můžeme srdci velmi pomoci. Je vhodné zvolit stravu, která jeho funkci nezatíží, ale naopak, uvede naše srdce do harmonie. Největší vliv na naše srdce má životní styl. Nerovnováha mu zásadně škodí (tj. Únava, stres, špatný spánek, špatný jídelníček, nárazové sportování, negativní přístup).

V druhém dílu se dozvíte: co srdci neprospívá, nejčastější letní chyby a co v létě nejvíce konzumovat.

Obrázky: pixabay.com