Medvědí česnek je rostlina, kterou většinou posílá, jako dárek na rozloučenou paní zima. Je naditý energií, vitamínem C, fytoncidy (mají antibiotické účinky na baktérie, viry a plísně), hořčiny a dalšími látkami. Využíván je i jako léčivá rostlina a ozdoba zahrádek. Ve volné přírodě vytváří specifické porosty v lese a nemůžete ho přehlédnout. Jeho charakteristická česneková vůně se rozprostírá po celém lese.
Medvědí česnek, jako léčivka
Podporuje krvetvorbu, chuť k jídlu, trávení, léčí rány a vředy, ničí střevní parazity. V léčitelství je oblíben hlavně proto, že umí snížit krevní tlak, bojuje s virovým onemocněním, astmatem a aterosklerózou. V kuchyni se využívá jeho nať, ale i cibulka. Přidává se do omáček, polévek, pod maso, dělá se z něj chutné pesto s parmazánem. S touto pochoutkou nemůžete nikdy šlápnout vedle. Zatímco u klasického česneku se využívají stroužky, zde můžete zpracovat celou rostlinku. Nejoblíbenější jsou však právě listy, pro jejich štiplavou chuť a vůni.
Odkud se vzal ten název?
Proč se vůbec tato rostlinka jmenuje medvědí česnek? Tvrdí se, že za tento přívlastek skutečně vděčí medvědům. Po dlouhém zimním spánku, který je medvědům vlastní se vydávali i dlouhé trasy za touto oblíbenou potravou. Z jiných zdrojů pojmenovali tyto česnekové listy už staří Germáni, jelikož věřili, že dodávají medvědům jejich sílu a vitalitu.
Pěstování medvědího česneku
Pěstovat ho můžeme ve volné půdě, ale klidně i v květináči. Substrát by měl být propustný a humózní. Ideální stanoviště je v mírném stínu s dostatkem vlhkosti. Cibulky se sází do trsů a jeden trsík by měl obsahovat cca 10 a více cibulek. Jestliže nedisponujeme na zahrádce množstvím prostoru, můžeme dělat i trsy větší.