Holení obličeje vám pomůže vyčistit a rozjasnit pleť a usnadní vám nanášení make-upu. Může však také způsobit poškození a vést k zarůstání chloupků.
Legenda praví, že některé z nejkrásnějších žen historie, včetně Marilyn Monroe a Elizabeth Taylor, si holily tváře. Každá žena má vousy. Existují dva typy. Vellusové chloupky jsou velmi jemné a průsvitné. Pokud si pozorně prohlédnete obličej, zejména na ostrém slunci, můžete si všimnout vellusových chloupků na tvářích, čele, horních a dolních rtech, krku, bradě a v oblasti tváří. Terminální chloupky jsou tmavší a silnější. Některé ženy mají terminální chloupky podél horních a dolních rtů, krku a brady, říká doktorka Cynthia Cobb.
Výhody a nevýhody holení obličeje
Holení obličeje u žen může mít různé výhody a nevýhody, které mohou být ovlivněny například způsobem holení, typem pleti a dalšími faktory. Následující seznam výhod a nevýhod je proto obecný a platí spíše pro holení obličeje pomocí běžných žiletek nebo elektrických holicích strojků.
Výhody holení obličeje:
- Čistý obličej: Holení obličeje odstraňuje chloupky, nečistoty, přebytečný olej a odumřelé kožní buňky, což může rozjasnit vzhled pleti. Díky tomu se make-up lépe nanáší a déle vydrží.
- Sebevědomí: Někteří lidé se stydí za chloupky na obličeji. Pokud se díky holení budete cítit sebejistěji a více se vám bude líbit váš vzhled, pravděpodobně má smysl, abyste tak učinily.
Nevýhody holení obličeje:
- Stín: Pokud se holíte kvůli odstranění terminálních chloupků, možná se budete muset holit častěji, abyste je udržely pod kontrolou. Pokud máte hodně tmavých chloupků, může se vám po holení objevit stín pod kůží.
- Zarostlé chloupky: Holení vellusových chloupků nezpůsobí jejich zarůstání, ale holení terminálních chloupků může způsobit vznik těchto bolestivých hrbolků.
- Poškození pokožky: Holení s sebou nese riziko pořezání a říznutí, které může krvácet a štípat. Holení může také způsobit popálení žiletkou.
- Suchost a svědění: Pokud máte suchou pokožku, může ji holení ještě více vysušit a způsobit nepříjemný pocit. Může také způsobit šupinatění a svědění. Hydratace bezprostředně po holení by vám měla pomoci se této nepříjemnosti vyhnout.
Budou po oholení vousy růst silnější?
Holení otupí okraje chloupků, takže jsou pak strnulé a hrubé. To může vyvolat iluzi, že chloupky ztmavly nebo zesílily. Holení vousů však nezhustí ani nezmění jejich barvu. Může způsobit, že konečné chloupky budou na dotek tvrdší, dokud zcela nevyrostou.
Jaký je nejlepší způsob holení obličeje?
Nejprve si pleť očistěte a zcela osušte. Holení obličeje se obvykle provádí na holé pokožce, bez holicího krému nebo jakéhokoli přípravku. Některým ženám může suché holení dráždit pokožku. V takovém případě můžete před holením použít gel na holení, hydratační mléko nebo krém na obličej.
Používejte žiletku s rovným ostřím a jednou čepelí určenou speciálně pro holení obličeje žen. Tyto výrobky se někdy označují jako holicí strojky na obočí nebo dermaplaningové nástroje.
Abyste se vyhnuly pořezání nebo podráždění pokožky, nepoužívejte tupou žiletku. Při holení držte pokožku napnutou jednou rukou. Holicí strojek držte pod úhlem 45 stupňů a jemně se dotýkejte pokožky krátkými, lehkými tahy, přičemž vyvíjejte co nejmenší tlak. Vždy se holte po směru chloupků, nikoli proti němu. Po každém tahu strojek opláchněte. Neholte se v blízkosti očí, pokud si nejste zcela jisti, že umíte s holicím strojkem zacházet. Po oholení si obličej opláchněte a ihned ho navlhčete.
Zdroj: Healthline