Meningitida se může objevit v různých formách, v mírných i život ohrožujících. Proto je nezbytné rozpoznat její příznaky včas.
Meningitida je vzácná, ale závažná infekce mozkových blan, membrán pokrývajících mozek a míchu. Obvykle je způsobena virem nebo bakterií, někdy dokonce i houbou. Virová meningitida je obvykle méně nebezpečná forma a nejčastěji postihuje děti. Bakteriální meningitida však znamená hnisavý zánět mozkových blan a je potřeba okamžitě jednat. Pro včasnou diagnózu je třeba znát příznaky této nebezpečné nemoci, říká doktorka Deborah Weatherspoon.
Virová meningitida
Virová meningitida je nejčastější druh meningitidy. Zpravidla se jedná o mírnou formu, která si nežádá speciální léčbu. Pacient se obvykle uzdraví sám dostatkem odpočinku, jak uvádí server Healthline. To ovšem neznamená, že nemůže přejít do vážnějšího stádia. Lidé s virovou meningitidou obvykle pociťují příznaky jako:
- horečka,
- bolest hlavy,
- ztuhlost šíje,
- nevolnost,
- zvracení,
- citlivost na světlo,
- zmatenost.
Sjögrenova choroba se prozradí díky typickým příznakům. Patří mezi ně i sucho v ústech a vyrážky
Bakteriální meningitida
Bakteriální meningitida je život ohrožující forma meningitidy. Včasné rozpoznání jejích symptomů je skutečnou otázku života a smrti, konec totiž může nastat během několika hodin, jak informuje Modern Weng. Příznaky bakteriální meningitidy se obvykle objevují náhle a jsou totožné jako u virové meningitidy. Přidat se může ještě podrážděnost a zvýšená míra ospalosti, stejně tak záchvaty.
S návštěvou lékaře neotálejte
Pro záchranu života je nezbytná včasná diagnóza a následná léčba. Proto v případě příznaků meningitidy neotálejte s návštěvou lékaře, nemoc je potenciálně smrtelná, jak uvádí doktor Nuwan Gunawardhana.
Stejně tak kontaktujte lékaře, pokud jste byli v blízkém kontaktu s někým, o kom víte, že trpí meningitidou, a to i přesto, že nevykazujete žádné příznaky. Na ZdravémStravování jsme již také zmínili, jaké jsou příznaky meningitidy u dětí.