Lidé jsou s lidoopem přímí příbuzní, ale v pár věcech se zásadně lišíme. Jedním je chápavý palec a tím druhým vztyčený postoj a chůze, kde využíváme chodidla a paty. Díky tomu je ovšem kladem vysoký tlak právě na tyto části našeho těla. Tedy na naše chodidla, zejména na kotníky a paty.
Není proto divu, že má mnoho lidí problémy s bolestmi chodidel. Podívejme se, jak je můžete zmírnit a možná se jich jednou provždy zbavit. Potíže s tím mívají hlavně:
- lidé s plochými chodidly,
- obézní jedinci,
- těhotné ženy,
- lidé provozující atletické sporty.
Vyhněte se větším potížím
Dojít může až k zánětu vazu zvaného plantární fascie. Plantární fasciitida způsobuje velmi bolestivou chůzi. Nejčastěji se s ní setkávají ženy s nadváhou, které vykonávají práci ve stoje. Lidé trpící psoriatickou artritidou by si na ni ale také měli dávat pozor. Bolest budete cítit na spodní strany paty nebo chodidla. Objevit se může zejména při větší zátěži.
Patříte-li do věkové kategorie mezi 40 a 70 lety a žijete aktivním životem, plantární fasciitida vám vážně hrozí. Nejlepším řešením je pochopitelně prevence, a to zejména správnou volbou bot. Pokud se nemoc objeví, můžete ji kromě dalších opatření řešit ledováním, klidovým režimem nebo protizánětlivými léky. Co dalšího pomůže? Podívejme se na to.
Správná obuv je základ
Dámy, hádáte dobře. Za správnou obuv se v žádném případě nepovažují boty na vysokém podpatku. Naše chodidla nejsou fyziologicky přizpůsobena k takovému tvaru nohy během chůze a její zatížení je v takových botách ještě větší, než obvykle. Místo toho zvolte nízké a vhodně tvarované boty, ve kterých vás nebudou bolet nohy ani po dlouhém pochodu v přírodě.
Podle odborníků je přitom ideální chodit naboso, tzv. barefoot. V tomto stylu můžete sehnat i speciální boty, které těmto kritériím vyhovují. Poskytují totiž nohám dostatek prostoru, aby v nich mohli fungovat tak přirozeně, jak je to jen možné. Navíc v nich máte spoustu místa na prsty. Na trhu přitom najdete i opravdu krásné a stylové barefoot kousky, takže v nich můžete vyrazit i do města.
Pravidelné cvičení pro úlevu i prevenci bolestí
Existuje hned několik velmi jednoduchých cvičení, které můžete provádět doma a nepotřebujete přitom nic speciálního. K prvnímu budete potřebovat tenisový míček. Položte ho na podlahu a středem nohy po něm přejíždějte. Může to být bolestivé, ale zkuste to vydržet. A když už máte míč u sebe, použijte ho ještě jednou.
Dejte si nohu přes nohu. Míček položte na chodidlo a tlačte ho chodidlem proti dlani. Nemáte-li k dispozici míček, můžete to provádět i bez něj, jen natáhněte přední část chodidla směrem dovnitř. U posledního cviku se postavíte na schod. Paty by měly vyčnívat, jinak celou váhu směřujte na přední část nohy. Pomalu spusťte nohy o schod níže, aniž byste pokrčili koleno. Noha se velmi specifickým způsobem protáhne. Takto vydržte 10 až 30 sekund a zopakujte alespoň 5 krát.
Fotografie: Freepik