Určitě se v populaci lidí najde hodně osob, které čas sprchování využívají i k tomu, že se hezky uleví, tedy vymočí se. Existuje ale důvod, proč to rozhodně není dobrý nápad.
Asi to také znáte. Postavíte se po celodenním shonu do sprchového koutu a pustíte si na sebe příjemný proud krásně teplé vody a vychutnáváte si ji. Je to relaxující, jako by z vás odcházely všechny starosti, které vás až dosud trápily. Minimálně tedy během sprchování na ně nemyslíte. Zato však čas ve sprše využijete i k tomu, že se do proudu vody vymočíte. Jenže děláte chybu, říká lékařka Debra Sullivan.
Už jste někdy slyšeli o Pavlovově reflexu?
Pavlovův podmíněný reflex lze vysvětlit tak, že mozek si určité podněty spojuje s odměnou. Ruský fyziolog Ivan Petrovič Pavlov tento reflex vyzkoušel na psech. Když přišel čas jejich žrádla, nejprve jim rozsvítil světlo nebo zazvonil na zvonek. U psů se časem vytvořil podmíněný reflex, totiž začali při rozsvícení nebo zvonění slinit a těšit se na žrádlo. Tímto Pavlov přišel k přesvědčení, že určitý jedinec se snaží adaptovat na své okolí tím, že si vytváří podmíněné reakce. Za své výzkumy Pavlov dostal Nobelovu cenu.
Nejen u psů, ale i u člověka
Tyto podmíněné reflexy fungují nejen u psů, ale také u člověka. Takže jste-li navyklí močit při sprchování, když teče proud vody, může se u vás vytvořit podmíněný reflex. A to dost nepříjemný. Později byste mohli močit, kdykoliv uslyšíte téct vodu – třeba při mytí rukou, při napouštění konvice na čaj či při oplachování zeleniny nebo ovoce.
Situací, kdy se vám to může stát, je hodně – a může k tomu dojít i na veřejnosti. Představte si, že budete stát někde u historické fontány, z níž poteče voda. Důvodem pro toto chování je to, že si váš mozek spojí proud vody s močením. Předpokládáme, že od teď už tedy nejspíš budete močit jen na záchodě.
Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine