I v centru rušného města si můžete dopřát trochu venkovské atmosféry. Obzvlášť populárním řešením jsou kuchyně inspirované francouzským venkovem, které jsou ideální pro všechny milovníky dřeva a útulných interiérů. Jak takovou kuchyň vytvořit?
Sáhněte po barvách typických pro francouzský venkov
V kuchyních inspirovaných francouzským venkovem, především pak tím v oblasti Provence, se často setkáváme s několika typickými barvami. Kromě tradiční levandulové je to třeba hořčicově žlutá, sytě zelená, šalvějová, pastelově modrá. Výjimkou ale nejsou ani tmavě šedé, nebo naopak bílé a béžové kuchyně. Právě poslední dvě zmíněné barvy se pro svou neutralitu a jednoduchou eleganci využívají v moderních venkovských kuchyních stále častěji. Ve venkovském stylu pak můžete mít jakoukoli sestavu, včetně dlouhodobě nejoblíbenější rohové linky nebo stále populárnější kuchyně s ostrůvkem.
Přírodní materiály mají zelenou
Správná venkovská kuchyň odkazuje na návrat k přírodě, čemuž přirozeně odpovídá i výběr materiálů. Kromě typického dřeva se tu objevují i další přírodní materiály, jako jsou kámen nebo cihly. Oblíbené jsou „přiznané“ cihlové zdi, které mohou být v moderněji laděných interiérech přetřené bílou výmalbou. Na zdech pak bývá i kámen nebo keramické obklady s designovými motivy. V tradičních francouzských kuchyních se na podlaze objevuje přímo kámen, cihly nebo alespoň dlažba, lze ale samozřejmě sáhnout i po teplejší dřevěné podlaze.
Zdobenější dvířka s úchytkami
Zatímco v moderních minimalistických kuchyních dnes letí zcela hladká dvířka a bezúchytková řešení, ve venkovských kuchyních se pořád alespoň nějaké ty ozdoby objevují. Dřevěná dvířka jsou tu v naprosté většině případů zdobená frézováním a kovovými úchytkami. Horní skříňky mohou být prosklené, neměly by ovšem chybět klasické dřevěné rámečky.
Z dalších typických znaků určitě stojí za zmínku keramické dřezy, které jsou v kuchyních inspirovaných francouzským venkovem velmi populární. Pracovní deska může být vyrobena z tradičního masivního dřeva, pokud ale chcete o něco odolnější materiál, který není tak náchylný k poškrábání, zvolte jiný materiál s dekorem vybrané dřeviny.
Vystavte na odiv potraviny i kuchyňské náčiní
Ve venkovské kuchyni tradičně najdeme hned celou řadu praktických „dekorací“. Jsou to třeba nejrůznější měchačky, formy na pečení domácích koláčů nebo i designově atraktivní hrnce a další nádobí zavěšené na zdech, vyskládané na policích nebo vystavené v otevřených regálech. Stejně tak by tam ale neměly chybět ani potraviny. Nejenže je budete mít vždy po ruce, ale také příjemně dotvoří atmosféru kuchyně. Mohou to být květináče s bylinkami, mísy s ovocem a zeleninou nebo těstoviny, mouka, oleje a další suroviny ve skleněných či keramických lahvích a dózách. Vystavte jich ale samozřejmě jen tolik, aby se vám výsledek líbil. Pokud i přes oblibu venkovských interiérů stále tíhnete spíše k modernímu minimalismu, nechte venku jen pár dóz, měchaček nebo hrnků a zbytek schovejte do skříněk.
Další zdobení a doplňky
Venkovské kuchyně si zakládají na své útulnosti. Proto zpravidla nechybí nejrůznější textilie, které sem vnášejí příjemnou atmosféru a navozují vzpomínky na prázdniny strávené u babičky na chatě. Dnes sice saháme po modernějších materiálech a jednodušším zdobení, některé motivy nám ale zůstávají. Nejoblíbenější jsou přírodní motivy, nejčastěji drobné květy lučních květin nebo samozřejmě i typická levandule. Pokud to s romantikou nechcete přehánět a mnohem více holdujete geometrickým vzorům, nic nezkazíte ani tradičním proužkem, kostkou nebo puntíky, případně lze zvolit jednoduché, jednobarevné textilie.
Do venkovem inspirovaných kuchyní se nemusíte bát zakomponovat ani nejrůznější vintage kousky. Ať už to bude starý příborník, na kterém už se podepsal zub času a získal krásnou patinu, nebo staré hrnce po babičce.
Sponzorovaný článek