Modřiny na těle zdaleka nevznikají pro nic za nic. Jde o varovný signál, který každý přehlíží

Fotografie: Freepik

Modřiny bývají běžným jevem, který často vzniká po nárazu nebo úrazu. Pokud se však objevují bez zjevné příčiny, může jít o varovný signál.

Modřiny zná důvěrně snad každý člověk a ve většině případů jsou běžným fyziologickým projevem. Nejčastěji vznikají po úrazu, ale mohou se objevit i spontánně. Někteří lidé jsou k tvorbě modřin náchylnější, což může být způsobeno genetickými faktory, věkem nebo životním stylem. Ale pokud se modřiny tvoří příliš často nebo jsou neobvykle velké a bolestivé, je dobré se zamyslet nad jejich možnou příčinou, informoval polský web Medonet.

Co jsou vlastně modřiny?

Modřiny, odborně nazývané podlitiny, jsou výsledkem drobného krvácení do podkoží, ke kterému dochází při poškození drobných cév, kapilár. Dle lékařky Deborah Weatherspooh vznikají nejčastěji v důsledku úrazu nebo tlaku na kůži, což způsobí únik krve do okolních tkání. Zpočátku mají modřiny červenofialovou barvu, která se postupně mění na modrou, zelenou, žlutou a nakonec bledne, jak tělo krevní sraženinu vstřebává.

Běžné příčiny modřin

Mezi nejčastější důvody vzniku modřin, jak již bylo uvedeno výše, patří mechanická poranění, například údery nebo nárazy. U starších osob jsou modřiny častější kvůli tenčí pokožce a křehčím cévám. Také nedostatek vitamínů, zejména vitamínu C a K, může vést ke snadnější tvorbě podlitin.

Léčba křečových žil z pohodlí domova pomocí bylinek: Poslouží i ginkgo biloba a třezalka

Kdy mohou modřiny signalizovat zdravotní problém?

Některé modřiny mohou být příznakem vážnějších onemocnění, jako jsou například poruchy srážlivosti krve, kdy hemofilie nebo von Willebrandova choroba mohou způsobovat časté a rozsáhlé modřiny, udává lékařka Elaine K. Luo.

Dalším problémem může být onemocnění jater, jelikož játra produkují látky důležité pro srážlivost krve, a pokud nefungují správně, mohou se modřiny tvořit častěji. Autoimunitní choroby se také mohou podílet na srážlivosti krve. Například lupus může vést k oslabení cév a zvýšené tvorbě modřin. Stejně tak leukémie a další nemoci krve. Náhlý výskyt modřin bez zjevné příčiny může být varovným signálem těchto nemocí, informovala Megan Soliman.

Jak zabránit tvorbě modřin

Pro snížení rizika vzniku modřin je důležité dbát na zdravý životní styl. Vyvážená strava bohatá na vitamíny C a K pomáhá posilovat cévy a podporuje správnou srážlivost krve. Na ZdravémStravování jsme již psali, které potraviny prospívají krevnímu řečišti. Pravidelný pohyb zlepšuje cirkulaci krve a přispívá k celkovému zdraví cévního systému.

Důležité je také dbát na dostatečnou hydrataci a správnou péči o pokožku, která udržuje cévy pružné a odolné. Opatrnost při užívání léků na ředění krve, jako je aspirin, může rovněž snížit náchylnost k podlitinám. Kombinace těchto opatření pomáhá minimalizovat vznik modřin a udržet cévy v dobré kondici.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]