Motání hlavy určitě někdy zažil úplně každý z nás. Může se jednat o vliv dehydratace, nízkého tlaku nebo třeba zatuhlých svalů v oblasti krční páteře. Většinou jde ale o chvilkový problém, který sám od sebe zase odezní. Pokud se ale závratě objevují často a trvají třeba i několik desítek minut nebo hodin, je to rozhodně problém, který byste měli řešit. Není to normální a může to ukazovat na nějakou chorobu.
Nejčastější příčiny
Pokud nejde jen o chvilkovou záležitost nebo není na vině požití nějaké omamné látky, bývá motání hlavy zapříčiněno nejčastěji:
- Nedostatkem tekutin v těle
- Strachem z výšek
- Vysokým nebo naopak nízkým krevním tlakem
- Poruchou rovnovážného ústrojí
- Anémií nebo nedostatkem některých živin či celkovou podvýživou
Tyto důvody mohou být také závažné, zejména pokud se jedná o vliv nízkého krevního tlaku, a měli byste je konzultovat s lékařem. Přesto vás však pravděpodobně neohrozí na životě. Jiné příčiny ale mohou. Mezi ně patří například:
- Roztroušená skleróza
- Problémy s cévami
- Nádory
- Mrtvice či infarkt
Velký vliv má i psychika
Motání hlavy nebo silné migrény mohou svou příčinu mít také v psychických potížích. Naše mentální zdraví je velmi křehké a jeho narušení se velmi rychle většinou projeví i na naší tělesné stránce. Jestliže tedy nemůžete najít příčinu motání hlavy ve fyziologických vlivech, zauvažujte nad stavem vaší mysli. Netrpíte přílišným stresem? Netrápí vás úzkosti, nejistota nebo obavy z budoucnosti? Zkuste zařadit do svého každodenního režimu více relaxačních aktivit a v případě potřeby zvažte i návštěvu psychologa.
První pomoc
Pokud se vám zatočí hlava, potřebujete se obvykle rychle posadit. Pokud však k tomu nemáte možnost, můžete využít i jiné metody. Poměrně dobře například funguje i to, když zkřížíte nohy nebo se ohnete do předklonu a podepřete se rukama o kolena. Jestliže máte možnost, vyplatí se také položit se na zem a nohy dát do zvýšené polohy. Takto zajistíte, že bude do mozku proudit krev a pravděpodobně se vám během pár minut uleví.
Z dlouhodobého hlediska rozhodně pomáhá dostatek spánku. Ale pozor, nestačí jen dlouho spát, ale také závisí na kvalitě spánku. Proto vždy spěte v dobře větrané místnosti a pořiďte si kvalitní matraci. Řadě lidí pomůže proti motání hlavy také akupresura. Podpůrný účinek má také například pravidelná konzumace zázvoru nebo doplňky stravy s obsahem ginkgo biloby.
Návštěvu lékaře neodkládejte
Pokud se vám závratě často vracejí, určitě neváhejte s tímto problémem oslovit lékaře. Možná si budete připadat trochu jako hypochondr, ale je lepší nechat se raději zbytečně vyšetřit než poté litovat, že se nějaký zdravotní problém neodhalil dříve. Prevence je vždy důležitá a může vám i zachránit život.
Fotografie: Pixabay