O tom, že je koronavirus nebezpečný, slyšíme každý den spoustu zpráv. Mozková mlha je ale jedním z často opomíjených rizik. Podívejte se, jaké jsou příznaky, co mozková mlha pacientovi přináší a jak je možné tento stav léčit.
Opomíjené hrozby
Koronavirus je rizikem hlavně pro plíce a celý dýchací systém. Stejně tak i pro nervový systém a srdce. Některé příznaky mohou trvat měsíce a jedním z nich je tzv. mozková mlha. Jedná se o laický termín, který značí zmatenost, zapomnětlivost, nesoustředěnost a zhoršenou schopnost komunikace. Vědci dosud nepochopili příčiny mozkové mlhy, ale existuje hned několik teorií.
I když se u vás neprojeví v plné síle ostatní příznaky, možná kvůli mozkové mlze nebudete moci v karanténě pracovat či běžně fungovat. Obyčejné úkony mohou dát vašemu mozku zabrat a budete si připadat unavení a pomalejší, jak při přemýšlení, tak při běžném pohybu.
Hrozivé zjištění
Už na jaře vědci odhalili, že koronavirus je mnohem horší hrozbou, než jsme si mysleli. Zatěžuje totiž mozek, míchu i nervy. Největší americká studie neurologických příznaků u pacientů s koronavirem zjistila, že téměř každý třetí člověk zahrnutý do studie má změněný duševní stav.
Některé příznaky mohou trvat měsíce. Podobný stav zvaný jako mozková mlha zažila také paní Marilyn Walters, které je 65 let. Své zkušenosti popsala stanici CNN. Jelikož je stará paní věřící, každý večer se modlila. „Pane, pomoz mi vrátit paměť,“ opakovala každý večer. Bála se, že se z koronaviru nikdy nevzpamatuje.
Náhlá zapomnětlivost
Paní Waltersová měla náhle potíže s uspořádáním myšlenek. Nedokázala se soustředit a často zapomínala, co se právě stalo. Bylo to pro ni emocionálně velice těžké a bála se, že už ji tento stav neopustí. Zažila tak velmi nejisté dny plné strachu a pochybností.
Všichni lidé, kteří prodělávají koronavirus, jsou vystaveni stejnému riziku. Platí to nejen pro seniory, ale i dospělé a mladé.
Průběh mozkové mlhy
Průběh může být vážný nebo mírný. Nejprve se objeví příznaky jako horečka, kašel, dušnost a teprve poté se může přidat i zmíněná mozková mlha. Hodně pacientů zažívá také velmi dlouhé léčení, někteří z nich také musí být hospitalizováni. Cítí se lépe až po několika týdnech a nemoc je natolik vyčerpá, že velmi dlouho odpočívají a znovu nabírají ztracené síly.
Jak často mlha útočí
Je těžké určit, kolik lidí, kteří virus prodělali, zažilo mozkovou mlh. Igor Koralnik, který se jako odborník tématem zabývá již nějaký čas tvrdí, že podobných lidí musí být tisíce. Stejně se vyjadřuje i lékař z oddělení neurologie Michael Zandi. Podle něj může infekce vyvolat kognitivní poruchy.
Francouzská studie zjistila, že u sto dvaceti pacientů došlo k mozkové mlze u třiceti čtyř procent. Vše se uklidnilo až měsíce po zotavení. Nejčastěji se problémy objevovali u starších pacientů nebo těch, kteří měli velmi závažný průběh.
Nezapomeňte sledovat svůj stav
I když budete pečlivě dodržovat všechna preventivní opatření, může se stát, že nemoci neuniknete. Dodržujte doporučení hygieniků, myjte si častěji ruce a držte si od lidí odstup. Pokud na sobě zpozorujete první příznaky, neváhejte a zavolejte svému doktorovi. Telefonický hovor je mnohdy lepší než osobní návštěva, protože v případě vážných příznaků budete moci rovnou jít na testy.
Pokud budete pozitivní, lze rovnou nastoupit do karantény a ohrozíte tak minimum lidí kolem sebe. Jakmile si všimnete ztráty chuti či čichu, jste s největší pravděpodobností nakaženi koronavirem. Mozková mlha vás může překvapit náhle, a proto nepropadejte panice. Léčba může trvat i několik měsíců, ale paměť by se vám měla v pořádku vrátit. Tělo se jen snaží bojovat s virem, mozek, mícha a nervy jsou v ohrožení. Proto tento stav můžete na svém těle zaznamenat.