Zima v únoru vrcholí. I když v mnohém počasí spíše připomíná jaro, chladné období tu s námi bude ještě nějakou dobu. Je dobré tělu dopřát to, co v zimě postrádá.
Někteří lidé se snaží zimní měsíce prožít tak, aby z nich získali maximum. Rádi lyžují, takže volný čas tráví na sjezdovkách. Pro jiné je zima obdobím nepříjemným, které by měli nejraději co nejrychleji za sebou. Rozhodně není dobré podceňovat signály, jimiž naše tělo dává najevo, že mu chybí potřebné živiny a vitamíny, říká lékařka Adda Bjarnadottir.
Když chybí sluneční paprsky
Možná jste si sami všimli, že v zimním čase potřebuje vaše pokožka jinou péči. Je suchá a šupinatá, s vyrážkami a zarudnutím a celkově působí nezdravě. Na vině jsou chybějící vitamíny C, E, A a vitamíny skupiny B. Je to pochopitelné, když organismus nevystavujeme slunečním paprskům, v jídle nám chybí dostatek zeleniny a kvůli sychravému počasí se často cítíme smutně a bez nálady. Ne jiné je to s vitamínem D, jenž je na působení slunce přímo závislý.
Které další příznaky svědčí o nedostatku vitamínů v zimě
V zimním období se může zhoršit i kvalita našich vlasů, jež budou jako bez života, suché a lámavé. Platí to také pro nehty, které nebudou o mnoho lepší. Většinou se také zpomalí jejich růst a ani sebelepší kosmetický přípravek to nezlepší. Je třeba dodat výživu vlasům i nehtům vnitřně, konzumací stravy s obsahem potřebných vitamínů a minerálů – zejména kyseliny listové, biotinu i železa a zinku.
Jak dodat organismu potřebné živiny
Nejlépe doplníte chybějící minerály a vitamíny pestrou a vyváženou stravou podle zásad zdravé výživy. Určitě zapomeňte na průmyslově vyráběné potraviny v polotovarech, které živiny obsahují v malém množství.
Lépe je vsadit na konzumaci oříšků, mandlí a různých semen. Tím tělu dodáte vitamín E i zinek. Železo je zejména v červeném mase a v játrech. Vitamín D najdete v rybím tuku i mořských rybách. Na vitamín C jsou bohaté citrusové plody, červená paprika, šípek či rakytník.
Nezapomeňte na dostatek pohybu
I v zimě je třeba dávat tělu zabrat a nenechat ho jen tak zahálet před televizí. Pohyb na čerstvém vzduchu je zdravý za jakéhokoliv počasí. Vezměte si příklad z těch, co pravidelně venčí své psy. Jdou s nimi ven, i když prší, sněží nebo je mlha. Tím se také vlastně otužujete, zároveň pohybem okysličujete krev a vnitřní orgány. Pohybová aktivita má příznivý vliv i na stres, který pomáhá eliminovat, protože vás nabije zdravými endorfiny. Ne nadarmo se jim říká hormony štěstí.
Zdroj: Healthline, Healthline