Hypochlorhydrie je nebezpečné onemocnění, které může mít závažné dopady na vaše zdraví. Je proto důležité, abyste včas rozpoznali jeho příznaky.
Hypochlorhydrie je onemocnění, které označuje nedostatek kyseliny chlorovodíkové v žaludku – ta s několika enzymy a hlenovým povlakem chrání sliznici žaludku. Jedná se tedy o tekutinu, jež pomáhá tělu rozkládat, trávit a vstřebávat živiny, jako jsou například bílkoviny. Rovněž pak také likviduje bakterie a viry v žaludku, čímž chrání tělo před infekcí. Abyste se tohoto problému vyvarovali, je dobré umět včas rozpoznat jeho příznaky a znát typické příčiny, kterým lze snadno předcházet, říká doktor Saurabh Sethi.
Příznaky onemocnění
Příznaky hypochlorhydrie (nízké hladiny žaludeční kyseliny) často souvisí se zhoršeným trávením, zvýšenou náchylností k infekcím a sníženým vstřebáváním živin z potravy. Nejčastěji proto mohou zahrnovat:
- nadýmání,
- říhání,
- žaludeční nevolnost,
- nevolnost při užívání vitamínů a doplňků stravy,
- pálení žáhy,
- průjem,
- touhu po jídle, i když nemáte hlad,
- zažívací potíže,
- vypadávání vlasů,
- nestrávenou potravu ve stolici,
- slabé, lámavé nehty,
- únavu,
- infekce trávicího traktu,
- anémii z nedostatku železa,
- nedostatek vitamínů a minerálů, jako jsou například vitamín B-12, vápník a hořčík,
- neurologické problémy, jako je necitlivost, brnění a změny vidění.
S nízkou hladinou žaludeční kyseliny souvisí řada dalších potížích. Mezi ty patří zejména stavy, jako je například lupus, alergie, astma, problémy se štítnou žlázou, akné, lupénka, ekzém, gastritida, chronické autoimunitní poruchy a osteoporóza.
Možné příčiny
Mezi nejčastější příčiny nízké hladiny žaludeční kyseliny patří:
- Věk: Rozvoj hypochlorhydrie se mnohem častěji vyskytuje u starších lidí. Největší pravděpodobnost jejího vzniku mají lidé starší 65 let.
- Stres: Chronický stres může snižovat produkci žaludeční kyseliny.
- Nedostatek zinku nebo vitamínů: Nedostatek zinku nebo vitamínů skupiny B může také vést k nízké hladině žaludeční kyseliny. Proto byste se měli vždy ujistit, že každý den přijímáte dostatek těchto živin.
- Léky: Hypochlorhydrii může způsobit také dlouhodobé užívání antacid nebo léků předepsaných k léčbě vředů a refluxu kyseliny. Pokud je užíváte, raději se o tomto problému poraďte se svým praktickým lékařem.
- Pylori: Infekce H. Pylori je častou příčinou žaludečních vředů. Pokud se tento problém neléčí, může vést v důsledku ke snížení žaludeční kyseliny.
- Chirurgický zákrok: Některé operace žaludku, jako je například žaludeční bypass, mohou snížit produkci žaludeční kyseliny.
Rizikové faktory
Mezi rizikové faktory hypochlorhydrie patří zejména:
- věk nad 65 let,
- vysoká míra stresu,
- trvalé užívání léků, které snižují kyselost žaludku,
- nedostatek vitamínů,
- prodělaná operace žaludku.
Pokud máte obavy týkající se vašich příznaků nebo rizikových faktorů tohoto onemocnění, poraďte se o svých možnostech se svým praktickým lékařem. Ten vám pomůže sestavit léčebný plán, který je pro vás nejvhodnější. Aby určil, zda trpíte hypochlorhydrií, provede fyzikální vyšetření a seznámí se s anamnézou vašeho zdravotního stavu a příznaků. Na základě těchto informací pak bude moci vyšetřit kyselost vašeho žaludku.
Zdroj: Healthline